Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Музеи

Няколко световноизвестни разузнавателни агенции и служби са създали свои музеи. Най-значителните са на ЦРУ в ЛЕНГЛИ, Вирджиния; Националният криптоложки музей на АНС във ФОРТ ДЖОРДЖ МИЙД, Мериленд; Музеят на Британския разузнавателен корпус в Темплър баракс, Ашфорд, Кент; музеят на КГБ в сградата на ЛУБЯНКА в Москва.

Има и Музей на военното разузнаване във Форт Хуачуа, Аризона, където се намира американската школа за военно разузнаване. Музеят на АНС и Музеят на Британския разузнавателен корпус са отворени за посетители. Наскоро е създаден музей и в ПАРК БЛЕЧЛИ — британския център по декодиране от времето на Втората световна война. Части от имението, включително някои от сградите, построени по време на войната в провинция Бъкингамшир, са отворени за посетители.

В щабквартирата на ЦРУ в Ленгли има малка експозиция с интересни експонати, но посетители не се допускат. Имперският военен музей в Лондон и Музеят за американска история на Смитсъновия институт във Вашингтон имат много ценни експонати, свързани с декодирането.