Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Лейлъс, Стивън

Служител в американското посолство в Атина, шпионирал за гърците най-малко от 1977 до април 1993 г., когато е арестуван. Американските КОНТРАРАЗУЗНАВАЧИ отначало само подозират, че от посолството изтича информация — по време на разговор между американски и гръцки служители гърците изпускат секретна информация.

Лейлъс е поставен под НАБЛЮДЕНИЕ и е сниман как фотокопира документи. Информацията, която е предавал, съдържа имената на АГЕНТИ от ЦРУ, телеграми за терористични организации, които Вашингтон и щабквартирата на ФБР изпращат в Атина, оценки от РАЗУЗНАВАТЕЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВО НА ОТБРАНАТА за войските и разположението им в Европа, телеграми между Атина и Белия дом, както и информация за американската разузнавателна дейност в Босна. Лейлъс започва шпионската си кариера през 1977 г. — още докато е в армията. От 1983 до 1993 г. той работи в Държавния департамент. Според началниците му мотивът е алчност. Шпионството му е донесло 24 000 долара за 2 години. Други данни за шпионската му дейност не са разкрити.

Лейлъс е арестуван и отведен в Александрия, Вирджиния. ФБР предпочита там да се провеждат съдебните процеси, тъй като броят на осъдените е много по-висок, отколкото в американския областен съд във Вашингтон. Федералните следователи обясняват тази разлика в съдебното дирене и присъдите с расовия състав на съдебните заседатели. Лейлъс се признава за виновен и вместо максималната доживотна присъда получава 14 години затвор. Уговорката е да сътрудничи на контраразузнаването в ЦРУ.

В ЦРУ са притеснени за материалите, които Лейлъс е предавал на гръцките АГЕНТУРИСТИ. Гърция е член на НАТО и официално е съюзник на САЩ, но ЦРУ се опасява, че Гърция работи за своите интереси и е много възможно да е разменила получените от Лейлъс разузнавателни сведения за информация, необходима им от Съветския съюз, а след разпада му — и от Русия.