Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Бърг, Морис (1902–1972)

Американски бейзболист и ТАЕН АГЕНТ.

Син на руски имигранти. Играе бейзбол от ученическите години (Нюарк, Ню Джърси) и като студент в Принстънския университет, където изучава чужди езици. Професионалната му бейзболна кариера започва като кечър в отбора на Бруклин доджърс и продължава 16 години. По поръчение на разузнаването на САЩ под ПРИКРИТИЕТО на бейзболист през 1934 г. снима пристанището на Токио и японските военни съоръжения.

След като приключва с бейзбола, през 1941 г. Бърг заминава за Латинска Америка по поръчение на Нелсън Рокфелер — координатор по междуамериканските въпроси на президента Рузвелт. По това време този регион се намира под юрисдикцията на контраразузнаването на ФБР. Вероятно Бърг е събирал разузнавателна информация и за ФБР.

През 1943 г. Бърг започва работа в УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ СЛУЖБИ (УСС). Спуснат е с парашут в Югославия със задача да направи оценка на боеспособността на партизаните на Йосип Броз Тито срещу германските окупатори. Работи също така в Норвегия по откриването и унищожаването на завод за „тежка вода“ — част от неуспешните усилия на германците да създадат атомна бомба.

Работата на Бърг за УСС го отвежда в Берн, Швейцария, където се среща с АЛЪН ДЪЛЕС — по това време постоянен представител на УСС там, а по-късно ДИРЕКТОР НА ЦЕНТРАЛНОТО РАЗУЗНАВАНЕ. По-късно Бърг работи за НАТО и се предполага, че е продължил да получава разузнавателни задачи през 50-те и 60-те години.