Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Лоу, Тадеуш (1832–1913)

Лоу е сред първите ентусиасти, който извършва разузнаване с БАЛОН. Това става по време на Гражданската война в САЩ. Лоу е на 25 години, когато започва да се занимава с конструиране и с летене с балони. През 1860 г. предлага на Смитсъновия институт във Вашингтон да осъществи полет с балон над Атлантическия океан.

През 1861 г. започва войната. Той предлага услугите си на федералната армия. Президентът Линкълн го кани на обяд в Белия дом и изслушва предложението му за използване на балоните като средство за въздушно разузнаване. На 18 юни 1861 г. Лоу се издига над Вашингтон с балон и осъществява вероятно първата в света телеграфическа връзка от въздуха, изпращайки съобщение до Линкълн.

Лоу създава балони за целите на армията и лети с тях. Получава по 5 долара като майстор на балони и 10 долара на ден като армейски „аеронавт“. Балонният корпус към Армията на Потомак притежава 4 балона и официално е създаден през ноември 1861 г. Лоу е първият човек, наблюдавал артилерийски огън от въздуха, като незабавно телеграфира за поправки в мерника на артилеристите. Вероятно е и първият човек, който ефективно е използвал фотоапарат за разузнаване и който събира разузнавателна информация, докато балонът му е теглен от шлеп (по река Потомак).

Лоу и другите балонисти на Съединените щати не са били подкрепяни от армията въпреки успешните им мисии. Той напуска военната служба през май 1863 г.

Лоу продължава да се занимава с наука и успява да създаде изкуствен лед.