Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Бюро шифри

Шифровъчно бюро на германските въоръжени сили от времето на Втората световна война. Обикновено се нарича само Ши. Агенцията отговаря за прехващането, КРИПТОАНАЛИЗА, развитието и разпространението на ШИФРИ. Освен това германската армия, военновъздушните сили и военноморският флот имат свои агенции за прехващане и криптоанализ (вж. Б-ДИНСТ). Най-голям успех постигат агенциите на военновъздушните сили и на военноморския флот.

Германците успяват да научат за британските операции в Северна Африка, като декодират съобщенията на американския военен АТАШЕ в Кайро полковник БОНЪР ФЕЛЪРС. Те са успели да открият принципа на американската ШИФРОВА МАШИНА M–209. От италианското военно разузнаване успяват да се промъкнат в американското посолство в Рим и да откраднат КОДОВЕТЕ на военния аташе, които предават на германците. Тъй като армейските декодировчици в Северна Африка също са разшифровали кода, германците получават широк достъп до секретни тактически планове и операции на британците. Проникването в тайната на M–209 позволява достъп на немците до комуникациите на американските въоръжени сили до равнище дивизии.

Германците успяват да разкодират и британските тактически комуникации, но разбират, че комуникациите на съюзниците на по-високо равнище не могат да бъдат разшифровани. Във военния дневник на германската Армия С, се заявява, че дори не си струва да се прехващат комуникациите на високо равнище.