Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Техническо разузнаване (ТЕХРАЗ)

Вид разузнаване, което се води с цел да се получи ценна информация за техническите средства и възможности на вероятния и реалния противник.

През Втората световна война английските и германските армии създават специализирани подразделения, които придружават или следват ударните части, за да събират трофейната техника и оборудване с цел по-късното й изучаване (вж. ТРИЙСЕТА БОЙНА ЧАСТ). Американската армия организира ОПЕРАЦИЯ АЛСОС, чиито участници „ловуват“ германски и италиански учени, работещи по проблемите на атомната бомба.

По време на Студената война техническото разузнаване включва събиране на разузнавателна информация с компютри (вж. КОМПЮТЪРЕН ШПИОНАЖ), електронни прибори и изкуствени СПЪТНИЦИ, както и анализ на космически и аероснимки. Техническото разузнаване понякога толкова много зависи от „техническите източници на информация“, че на агентурното разузнаване почти не се обръща внимание. В специалните служби на различните страни често избухват остри спорове, кой от 2-та метода за събиране на информация е по-ценен: техническият или агентурният.

Вж. НАУЧНО РАЗУЗНАВАНЕ.