Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Кратки бележки за Уисконсин
Уисконсин е прекрасен, мъжествен и понякога несговорен щат. Изпълнен с жизненост, упоритост, с мечтателно красиви пейзажи и прочут с най-дълго и упорито водене на стачки в историята на американското работническо движение.
На 26 декември 1945 година работниците от Ж. А. Къмпани, фабрикуваща земеделски машини, обявиха стачка. В момента на писането на тази книга, тази стачка все още продължава с озлобление цели четиринадесет месеца. Поменатата компания, като феодална държава, се ръководи само от един човек — Леон Клосон. Роден през 1877 година в един чифлик, той е диктатор на компанията в продължение на четвърт век. Компромис би могло да се постигне по отношение на надниците (работниците искали едно увеличение от 35 цента на час, докато компанията предлагала 17 цента), но управата отказала да вземе под внимание другите искания на работническия синдикат. Сегашната стачка е петата от 1934 година насам. Работниците от Алис-Калмерс Манифакчъринг Къмпани, близо до Милуоки, една от най-важните индустриални единици в страната, започнаха подобна дълга и упорита стачка в 1946 година. Тези две стачки понижиха с една четвърт производството на всички земеделски машини в САЩ по време, когато нуждата от тях беше най-голяма от десетилетия насам. Молби от цялата страна пристигали и искали федералното управление да поеме контрола над компаниите, които стачкуват. Заповед за конфискация на една от компаниите била приготвена, но в тогавашния кабинет се появил спор и разцепление по този въпрос. Труман не я подписа.
Баджър Стейт, подобно на Минесота, Небраска и двете Дакоти има внушителен, основно германо-скандинавски колорит. Разликата от другите съседи е тази, че е бил населен и влизал в Съюза по-рано; янките били първите, които се заселили, както може да се забележи по старите надгробни камъни; напр. пра-прадядото на Боб ла Фолет е взел участие в Революцията. Повечето от германците са дошли след 1948 година. Те не само донесли солидни земеделски технически съоръжения, но положили основите на щата (както в южен Охайо) на високо разновидните занаятчийски индустрии. Скандинавците били по природа земеделци. Днес съществуват здрави германски области, съвършено обкръжени от норвежците. Но германците, норвежците и поляците (южната страна на Милуоки е населена с 97% поляци) не са били единствените хора, които дошли в Уисконсин. Има финландци в Супериор, датчани в Расин, навсякъде почти се срещат канадци и поразително съсловие швейцарци в областта Грийн. Тука, както никъде в Швейцария, се произвежда най-хубавото Швейцарско сирене в света. Атмосферата е повече швейцарска, отколкото в Цюрих или Женева. Швейцарците от Старата страна преди много години изпратили пратеници, които обиколили Уисконсин и изпробвали земята, докато намерили място, дето условията по почва и вода напомняли на родината им. Настанили се и от тогава живеят доволни в новото си отечество. И най-слабото тананикане (подсвиркване) в областта Грийн е йодл.
Като че ли Уисконсин притежава характера на трезвия индивид — на буржоата. Фактор за това е университетът в Медисън, който в продължение на едно поколение се смята за най-прогресивният от всички американски университети.