Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
На кратко за щата градина
Ню Джърси, един малък дрипав щат, е обграден по протежение на цялата си западна граница от остро свиваща се дъга на реката Делауеър и е, тъй да се каже, почти остров. Гълфстриймът затопля Атлантика почти по протежение на целия бряг на Джърси. Има 20 градуса разлика в температурата между водата при Санди Хук и Кейп Мей. Ледоразбивачите са в действие край Байон, когато ягодите цъфтят под Атлантик сити. Океанската брегова линия означава не само риболовна индустрия и туризъм, но същевременно и значителни приходи за щата от патентите за упражняване на риболовството.
Както Едмънд Уилсън писа веднаж, по времето, когато беше Едмънд Уилсън младши, Ню Джърси е роб на два града. Той е щат напълно подобен на разменна монета. Стотици хиляди от неговите поданици водят „смесен“ живот между Ню Йорк, Филаделфия и, домовете си в самия Ню Джърси. Най-малко една трета от населението е около градско.
Всеки, който някога се е съмнявал, че американската цивилизация е индустриална, трябва само да вземе влака от Ню Йорк за Филаделфия или по-добре да се загуби като кара автомобил в областта на Ню Джърси, под Пуласки Скайуей. Пътищата тук са, може би случайно, но най-объркващо маркирани от всички други пътища в Америка. Тук жилото на индустрията наистина хапе. Няма стрък трева, ако може да се изразим малко преувеличено, в разстояние на десетки квадратни мили.
Въпреки че е четиридесет и пети щат по пространство, Ню Джърси е шести по стойност на манифактурни продукти. Историческата причина за това, извън съседството с морето, е, че неговата ос представлява стълб на един вид железни гимнастически гири, на които Ню Йорк и Филаделфия са главите: Ню Джърси изхранва и двете. Той произвежда по-голямо разнообразие от индустриални произведения, отколкото кой и да е друг щат, като започнете от стоманените въжета и свършите с телевизионни апарати (Ню Джърси ще бъде „първият телевизионен щат“, чух да се казва), от бойни кораби, до коприна и сметачни машини; от бензин — до индустриални ленти; Пасаик и Патерсън са големи текстилни градове, прочути с първите борби на работническото движение, и щатът има не по-малко от седем града с по-голямо население от 100,000 души.
Тогава — на две минути разстояние от това кипящо индустриално шосе — Ню Джърси се разцъфтява като роза. Той произвежда най-разнообразни земеделски продукти, главно зеленчуци, домашни птици и млечни продукти. Но не само земеделие. Когато сезонът за дребния дивеч се открие през есента, най-малко 100,000 души тръгват на лов. Ню Джърси е главният щат не само за електронни цеви… но за фазани, зайци и пъдпъдъци.
Много още би трябвало да се каже за Ню Джърси. Той има един град, Флемингтън (мястото дето се води делото за отвличане детето на Линдберг), който е бил някога седалище на около деветдесет корпорации, включително Стандард Ойл оф Ню Джърси, понеже неговият имуществен данък е много лек. Той притежава най-големия състав по съдебното ведомство в Съединените щати, с шестнадесет съдии („малко по-голям от една рота и малко по-малък от една тълпа“), шест члена от които може да не са адвокати. Притежава част от Хъдсънската палисада (ограда) и — нищо не може да бъде по-драматично красиво в Източните щати — главната квартира на Галъп Пол, както и родната къща на Уолт Уитман. Има един меродавен украински вестник и е един от малкото щати, дето комунистическата партия дава обявленията си в местната преса; има един град, Хобокен, който притежава по един бар на 204 граждани, и закон, който задължава всички ученици от гимназиите да изучават две години американската история и управление. Има здраво квакерско холандско потекло и вярва тъй силно в щатските права, че веднъж отпусна 25,000 долара, за да изследва „законността“ на закона за социалната сигурност, макар че неговите поданици се ползуваха от разпорежданията на същия закон.