Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Глава 15. Ето ви Уайоминг
Америка тук е гола, открита и висока: планински масив почти като в Боливия. Щатът — осми по големина в страната — има пространство 100,000 кв. мили и е една миля над морското равнище. Населението е само 1/10 част от това на Бруклин. В междупланинската област има само 327 населени места, а 161 от тях имат население под 100 души.
Уайоминг е 44-я подред член на Съюза. Наричат го „рожба на трансконтиненталните пътища“. Цялото пространство е прорязано от пътеки, по които са се движели коне и крави към планините. Географията си остава относително единствения неизменим фактор в този свят на постоянни промени и щатът Уайоминг е обусловен демографски от големите пътища, които го пресичат по всички посоки. Той е естествена спирка за железниците на Юнион Пасифик, които пресичат Запада, и е летище на Съединените въздушни сили. Най-главният американски трансконтинентален шосеен път СЩ60 пресича при Кайен шосето СЩ85 — главния северо-южен път от Канада за Мексико, който се влива в шосето Пан Американ и стига до Панамския канал.
Реките набраздяват тази земя като пътеки. От жълтите планини извират реки, които достигат до Тихия океан и Мексиканския залив. Повечето от големите западни реки извират или са близо до Уайоминг.
Щатът Уайоминг се различава в много отношения от Колорадо — своя голям южен съсед. Между двата щата няма естествени или стратегически граници. Те образуват един съвършен правоъгълник с обща граница. Уайоминг не е космополитен и с такова самомнение като Колорадо. Той е по-отворен, по-западен, тясно свързан с границата. Колорадо има мини и напоителни мрежи. Уайоминг има земно масло и долнокачествени въглища, неговата напоявана площ е малка, с по-малко разнообразие в земеделското производство. Главният поминък тук идва от едрия рогат добитък и овцете. Той е скотовъден център, без всякаква индустрия.
Но Уайоминг е най-гостоприемният щат, който съм виждал, дори по-гостоприемен от Тексас или Невада. Почти всеки има прякор. Губернаторът се нарича „Док“ и прякорите се отпечатват често и на визитните картички.
Историята на Уайоминг е интересна и разнообразна. Знамената на четирите държави, освен Съединените щати, са се развявали върху щата или част от него: Испания, Великобритания, Мексико и Франция, а така също и териториалните знамена на Юта, Дакота и щатското знаме на Тексас. Двете главни сили, които са действували за заселването, бяха железопътният пробив към запад на компанията Юнион Пасифик от 1867 до 1868 година, и голямото предвижване на стадата едър рогат добитък северно от Тексас, в 1873 година. В този щат бе дадено право на жените да гласуват още през 1869 година и така той е първият щат, дето мъжете и жените имат еднакви политически права. Тук е имало жена губернатор — мисис Нели Рос.
Голям исторически въпрос в щата е „войната“ между овцете и едрия рогат добитък. Най-напред бе докаран едрият рогат добитък. Бяха създадени безброй големи скотовъдни ферми, финансирани от британски и шотландски капитали, тъй като британците даваха заеми при по-ниска лихва, отколкото банкерите в Ню Йорк. Скотовъдците се противопоставяха на нахлуването на стадата овце, тъй като овцете изпасваха всичката трева, без да оставят пасбища за едрия рогат добитък. Скотовъдците видяха за свой ужас, че безкрайно богатата трева на фермите изчезва бързо в гърлата на многочислените агнета и овце. В областта Бигхорн, близо до местността Тенслип, се води истинско сражение, преди 40 години, когато скотовъдците нападнаха и разориха територията на овчите стада, избивайки овчарите и хвърляйки динамит между стадата. Стотици хиляди овце бяха избити или осакатени и измрели скачайки в пропастите. В днешни дни обаче няма свободни пасбища и скотовъдците се разбират добре с овцевъдците. Повечето от големите фермери притежават крави, волове и овце. Сега те казват: „Има романтика в отглеждането на крави и волове, но парите идват от овцете“. През дългите зими овцете се предвижват от място на място, карани от стотици овчари, и пасат в обществените земи така, както в собствените си заградени места, благодарение на законите, издадени от министерството на земеделието.
Уайоминг е крайно чувствителен към търговията с вълна. Той е, строго погледнато, щат, който се занимава изключително със събиране на вълна. Някога скотовъдците водиха гражданска война по въпроса за вълната. Големите чифликчии се противопоставиха енергично на дребните скотовъдци да събират и продават по свой почин вълната. Те изпратиха въоръжени тексаски стрелци да ги пропъдят. Крамолата е била голяма и е трябвало да бъдат изпратени федерални войски за възстановяване на реда. Днес чифликчиите скотовъдци не са толкова избухливи. Големите собственици все още държат монопола на вълнената индустрия, но вече не стрелят срещу своите конкуренти. Единствената обида, която би накарала някой скотовъдец от Уайоминг да посегне към пушката си, е да го наречеш „земеделец“. Скотовъдците пият само консервирано мляко, не ядат никога зеленчуци и отглеждат само сено и дълги бакенбарди.