Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Калифорния и нацията

След Ню Йорк, Калифорния е най-важният щат в Съюза. Той е единственият, който най-добре би могъл да съществува независим от другите. Няколко други щата претендират за тази чест, но фактически Калифорния е единствената, която има качества на самоиздържаща се. Има всичко: — индустрия, земеделие, търговия и жизнен капитал от морски бряг дълъг 1,054 мили[1].

Със своите 25 народни представители (повече от всеки друг щат, освен Ню Йорк, Илинойс и Пенсилвания) Калифорния играе решителна политическа роля в разрешаване на националните въпроси.

Независимо от този факт Калифорния е един малък свят, в който се развиват почти всички американски проблеми, като отношението между различните раси и преминаването от военно към мирновременно стопанство, равновесието между главно действуващите финансово-индустриални групи и развиващият се процес на демокрация, на равновесието между фабриките и чифлиците. Ако някога комунизмът или фашизмът завладеят тази страна, те ще се явят сигурно най-напред в Калифорния.

Нека не забравяме и безмълвния фактор на топографията. Ако погледнем географската карта, ще забележим, че Калифорния е крайбрежен щат, а някой би казал: огромно летище на бъдещето не само към Ориента. Поставете един самолет на северния полюс и нека отлети: той ще стигне до Сан Франциско, Чикаго или Ню Йорк почти за еднакво време. Историкът Фридрих Ж. Търнър писа в 1914 година, че „векът на Тихия океан започва — тайнствен и неуловим със значение за нашето собствено бъдеще“. Калифорния беше, както знаем, трамплинът на войната срещу Япония. Когато Европа е изтощена, Златният щат е вратата към Азия, което може да има голямо мирновременно значение за Съединените щати. Като знаем размера на търговията през Тихия океан и като имаме предвид модерната въздушна техника, ние виждаме, че големите светове на Китай, Япония, Австралазия и Индия се намират само на един скок разстояние.

Бележки

[1] Английската миля е равна на 1,609 м. Американската морска миля е равна на 1,853.25 м.