Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Глава 13. Щатът Юта и мормоните
Юта е един от най-особените и несравняеми американски щати и се развива под знака на една сложна борба за надмощие между Църквата на мормоните и останалото общество и на борбата в самата Мормонска църква. Не бихме могли да си обясним кои сили управляват щата Юта и какво представлява това общество — включено в безкрайни хоризонти между гигантски планини, при толкова много суха почва, — ако не разберем странното преплитане на вярата в единовластието с добротворството на индустриалния дух и силната преданост към добродетелта да се следва „живия Бог“, проповядвана от мормоните и тяхната „църква на Исуса Христа и неговите апостоли“.
Мормоните представляват 60% от цялото население на щата Юта и тяхното значение е еднакво в местните общини и области, както и в столицата му. Но политическото и стопанско значение на църквата надхвърля броя на населението, което изповядва тази религия. Губернаторът на щата Юта, Херберт Мо, е мормон, както и двамата щатски сенатори, и двамата от представителите в Камарата на представителите във Вашингтон. От всичко 23 на брой, 18 щатски сенатори в Юта са мормони и 36 от всичко 60 члена на законодателното тяло са също мормони. Някои отделни мормони са извънредно богати, но самата църква има своя собственост, надхвърляща най-големите размери — с хотели, радиостанции, захарни компании, банки, застрахователни дружества и кооперативни магазини и с голямо участие в акциите на железопътната компания Юнион Пасифик. Покойният президент на църквата, Херберт Гранд, е бил 50 години директор на железопътната компания и е бил също така председател на кооперативните манифактурни магазини, на които Юнион Пасифик е бил голям консуматор.
Добрите миряни мормони не пушат, не пият алкохол, чай или кафе, но употребяват подправки в ястията, горчицата и пипера, макар че не са им позволени. Някои от мормоните пият кока-кола, питието, което съдържа кофеин и слаб процент алкохол, макар че е забранено от мъдростта на църковниците. Църквата е решителен противник на алкохола и тютюна.
Веднаж обядвах с една смесена група мормони не членове на тази църква. Когато сервираха кафето, мормоните обърнаха чашите си надолу, но съм чувал, че някои от тях си поставяли по капка кафе в чаша гореща вода и така правели компромис със своята вяра.
Пророкът на църквата, Джоузеф Смит, основател на тази секта, е считал, че употребата на алкохол скъсява живота. Мормоните, които са дълголетници, желаят да живеят, колкото се може по-дълго, и искат задгробния си живот да прекарат в същото тяло, в което са били на земята. Така че те просто от благоразумие водят живот при пълно въздържане. Веднаж един мормон направи следния паралел: „Ако човек знае, че през целия си живот ще притежава само един автомобил, да не говорим за милиони години след прекъсването на земния му живот, той ще поддържа автомобила си здрав, добре смазван, като отстранява всички дефекти в машината и никога не злоупотребява с нея“.
Мормоните наричат щата Юта „Сион“ на своята църква, но тяхното влияние надхвърля територията на щата. Големи групи и общества мормони живеят в Аризона, Уайоминг и Айдахо.
До нападението на Пърл Харбър тази църковна организация беше непоколебима последователка на изолационизма, въпреки че много от нейните индивидуални членове имат чувство за общата съдба с народите в света. Това се дължи на факта, че мормоните имаха много свои мисионери в чужбина. Църквата спечели с упоритост и сила много свои последователи от британските острови, Скандинавия и Хаваите. Мисионерите мормони, които наброяват около 2,000 души, не получават заплата. Те трябва да се издържат сами, било като получават помощ от семейството си или като работят някакъв занаят. Мнозина мисионери са спечелили за своята църква покръстени други мисионери, но нито един мормонски мисионер досега не се е покръстил в друга вяра.
Мормоните са изкусни в печеленето на последователи не само в чужбина, но и в собствената си страна. Много членове на тази църква са свещеници и проповедници, добре обучени в диалектиката и трудно може да се устои в спор с тях относно вярата, освен… ако човек познава основно въпросите. Църквата приема всички новопокръстени и нейният ритуал е един от най-опростените. За да бъдете приет за член, трябва само да дадете доказателства на своя кръстник, че сте убеден и искрен, че желаете да следвате новата вяра, изповядвайки всичките си грехове. След покръстването всичките ви грехове са опростени.
Църковната организация се поддържа финансово от данъка, наречен десятък. Всеки член на църквата дава 10% от своя доход в църковната каса. Много интересен и загадъчен факт е това, че сумите, влизащи в приход на църквата, никога не са обявявани публично. В конференциите, които църковното общество има, водачите вкупом правят общо изложение за разходите по годишния бюджет за образование, за поддържане на новите църкви, за здравните служби и за благодеяния, но никога не публикуват баланса, нито пък дават извлечение от доходите, от лихвите и от влоговете в различни предприятия.
Мормоните отдават голямо значение на образованието и се гордеят с голямото ниво на грамотност, което имат техните братя. Поради големите грижи за опазване здравословността си, щатът Юта има най-нисък процент болни от сифилис.
Членовете на църквата се задомяват обикновено млади и техните правила за полово съжителство са строги. Раждаемостта е висока и смъртността е на много ниско ниво. Жените са на особена почит, но не е възможно жена да стане водач на църковната йерархия. Вътрешната организация между членовете е силна и обхваща всички — от най-младия до най-стария. Марк Твен казал някога, че пруската армия е единственото нещо, което наподобява устройството на Мормонската църква. Мормоните са духовити и жизнерадостни. Те не пушат и не пият, а псувните и клетвите са им непозволени, но на тях е разрешено да танцуват на публични места. Обществото излъчва достойнство, невъзмутимост и социална сила. Така влиянието на мормоните се чувствува във всичките области на личния и битовия живот.