Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Нахлуването на Кайзер-Фрейзър в Детройт
Американците са маниаци за прякори и наименования. Те са маниаци за обзалагания, но те са маниаци и за автомобилите. Може би това обяснява повече от всичко друго странните събития около раждането на автомобилната индустрия „Кайзер-Фрейзър“.
Кайзер дълго време мислеше за условията на автомобилната индустрия, но неговите най-близки съветници постоянно го увещаваха: „Слушай, да построиш един язовир, завод или корабостроителница, това е добре, но автомобили — остави тази работа!“ Във всеки случай Кайзер притежава опитна лаборатория в Емеривил близо до Окланд, дето той работи и прави опити, прилагайки идеите си за нов модел автомобили. През 1942 г. той построи един модел с мотор, който може да се поставя и отпред, и отзад на автомобила. Той чувствуваше, че хората искат две неща от автомобила: удобство и безопасност. Да задоволи първото желание, той разшири каросерията, а за второто — осигури повече обзор за шофьора.
Двама бяха главните актьори в ранната история на автомобилите Кайзер-Фрейзър. Единият беше Томас, водачът на „Обединените автомобилни работници“. Щом научи, че след войната Форд ще закрие заводите си в Уилоу Рън, той отиде при Кайзер и му настоя да ги откупи. Мотивът му беше, разбира се, да вкара и Калифорнийците в автомобилния бранш и по този начин да повиши заплатите на работниците в областта на Детройт, създавайки конкуренция и търсене на работници. Кайзер бе дълбоко заинтересован от Томас и те уговориха подробно проекта. След това Жозеф Фрейзър, заинтересован по същия въпрос, посети банкера Джианини. Фрейзър, стар специалист по автомобилното дело, бивш директор на Уилис Оверланд, и председател на дружеството Грахъм-Мейдж, искаше помощ за финансирането на едно ново предприятие. Старият Джианини го посъветва да влезе във връзка с Хенрих Кайзер. При първата среща още Кайзер и Фрейзър се харесват един друг и новата компания за автомобилна индустрия бе родена още тази минута. Ранните дни на индустрията Кайзер-Фрейзър са известни, за да ги повтаряме. През януари 1946 г. в Ню Йорк бяха изложени първите два автомобила на Кайзер-Фрейзър; публиката проби полицейския кордон пред Уолдорф и още първия ден направи поръчки за 10 милиона долара. Обяснението на Кайзер е: хората жадуват за участие в предприятие, в което имат доверие. Но в момента, когато пишем тази книга. Кайзер и Фрейзър току-що започват и то много бавно своето серийно производство. Автомобилната индустрия не е само удоволствие в тия усилни времена.
Когато разговаряхме, Хенрих Кайзер ми посочи две неща. Едното беше книга, описваща петместния самолет Кайзер-Ханонд, 140 мили на час, със стоманена здравина. Той се надява да построи в една година около две хиляди нови летища за тези самолети. Второто беше едно откритие за автоматическо миене на чинии. Не е необходима електрическа енергия, за да се измиват чиниите. Можеш да поставиш вентилатора на всеки кран. Ето интересите на Кайзер — от домашното приспособление, до самолета! Чудно ли е тогава, че американските делови хора са по-интересни от политиците?
… Ние приключваме с Калифорния. Нека погледнем накратко върху щата Невада и тогава да тръгнем към плодородното пространство на великия Северозапад.