Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Дженеръл Мотърс. Пръв поглед

Главното занимание на САЩ, каза г-н Кулидж веднаж, е търговията; преди всичко Щатите са страната на грамадните корпорации. Дженеръл Мотърс е, според думите на федералната търговска комисия, „най-сложното и най-доходното предприятие в света“. Неговото монументално административно здание заема централното място в Детройт и върху него е поставено кълбото, изразяващо цялата индустрия. Без разлика колко своеобразно важен е Форд, все пак Дженеръл Мотърс е по-важно предприятие и дава тон на цялата индустрия. Форд е голям, но Дженеръл Мотърс е два пъти по-голям.

Ще бъде неточно обаче да се счита, че Дженеръл Мотърс са голяма особеност за Детройт или пък че Детройт е предимно град на Дженеръл Мотърс. Столицата на Д. М. е Ню Йорк. От акциите му, между една пета и една четвърт — представляващи нещо около 600,000,000 по сегашна цена, — принадлежат на Дюпон от Делауеър. Д. М. има 102 завода в цялата страна. Най-доходното му предприятие, Шевролет, се намира във Флинт, а не в Детройт. Флинт е седалище също на компанията Фишер Бодис. Д. М. винаги е вярвал в автономията; Буик и Кадилак и техните сродници донякъде сами разрешават проблемите си. Като не считаме персонала в административното здание, сигурно не повече от 25,000 души от всичките 250,000 работници на Д. М. живеят в Детройт.

Аз чух веднаж един работник да казва с възхищение, че Д. М. „е най-блестящо ръководената компания в света“. Хората от автомобилната индустрия се подсмиват, когато сравняват Д. М. с Американската Стоманена Корпорация. Последната, казват те, е почнала почти като монопол и понастоящем произвежда само около една трета от цялото производство на стомана в Америка; Д. М. започна с нищо и сега почти 45.6% от всички автомобилни предприятия в страната са в ръцете му. 35% от всички работи за пригодяването на амер. индустрия за военно производство е било работа на Д. М. и неговият баланс за 1945 г. показва един актив възлизащ на повече от 2 милиарда долара. Д. М. има внесен капитал от 1 милиард, четиристотин и четиридесет милиона долара.

В автомобилната индустрия, както е добре известно, има не само най-голяма конкуренция, но и най-големи печалби. Според изчисленията, направени от комисията при фондовата борса относно печалбата, която се пада на сто долара вложен капитал в група индустрии, се установява, че доходността е, както следва: автомобилна 25.54, машини за канцелария 19.54, земеделски машини 15.93, цигари 16.63, химикали и наторители 16.95, поща 15.17 рафинерии 10.60, филми 10.63, захарни рафинерии 10.60, стоманени произведения 7.53, шини и гумени произведения 7.18, магазини 6.37, цимент 5.96, месо опаковачи 4.90.

Д. М. имат почти четири и половина милиона акционери; те са собственици на компанията, но те не я контролират. Обикновено явление в Америка за всички много големи компании с много акционери е това, едно меншество акционери да упражнява целия контрол. Средният акционер на Д. М. има 1,094 акции, мнозина имат много по-малко. Дюпон обаче има 10,000,000 от всичко 44,986,373 акции пуснати на пазара. Седем висши директори на Д. М. са също директори на Дюпон и 37 души от общата управа на Д. М. заемат други 192 преплетени директорски места в други корпорации.