Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Пътуване до Боневил
Ние потеглихме за Боневил от Портланд в един горещ облачен летен ден, като минахме по стари пътища, паралелни на реката Колумбия. Водопади се врязват в борови гори; преминавахме пясъчни реки с милиарди малки риби, изтласквани от Тихия океан на дебелина достатъчна да се ходи по тях. Хората прииждаха при това рибно изобилие, за да гребат с всякакви съдове: птичи кафези, мрежи за насекоми, както и с шепи. Всеки можеше да набере 50 паунда дневно. Минахме през водопадите Мултномах, които са незабравима, прекрасна гледка. Лятно време тук е забранено да се пуши, за да не се предизвикват честите горски пожари.
Електрическата станция Боневил, със своите десет генератора, високи 48 стъпки, е висока, тясна сграда, 1,000 стъпки дълга, която ми напомня катедрала. Моторите не произвеждат никакъв шум. Това е фабрика за електрическа енергия. Генераторите 1 и 2 имат капацитет 43,200 киловата: 3 и 10 имат всеки един по 54,000 киловата. През време на войната те бяха насилени да произвеждат повече. Електричеството се изтича гладко като мляко. Дълбоко в земята са турбините, всяка от които поглъща по 14,000 куб. стъпки вода на секунда. Изтичането на водата създава от само себе си енергия. Не е необходимо никакво гориво. Цялата машинерия се управлява от 11 инженери.
Боневил и Гранд-Кули са съставните части на една и съща система, ръководена от федералното правителство, но между тях има съществени различия. Боневил е замислен не само за производство на енергия, но и за навигация. Кули е предназначен за напояване и за добиване на енергия. Боневил бе съграден от инженерните войски и е ръководен от войската. Кули се ръководи от министерството на вътрешните работи.
Боневил само произвежда и препраща електрическата енергия, но не я разпределя. Клиентите на тази енергия са частни дружества и компании, обществени предприятия, а също така и индустрията. 50% от цялата енергия на щатите Орегон и Вашингтон през 1944 година се черпеше от тези язовири и електростанции. Преките ръководители на тези гигантски строежи са армейските инженери заедно с представители на правителството. Главен администратор е Пол Равер, инженер по професия, бивш професор в Северозападния университет, член на комитета за градска електрификация в щата Илинойс и бивш председател на търговския комитет в същия щат. Той пое ръководството на язовира и електростанцията Боневил в 1939 година по покана на министъра на вътрешните работи Икес.