Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Глава 4. Живот и дейност на Х. Кайзер

От известно гледище Кайзер е анахронизъм. Той не е гласът на бъдещето, а духът на разните американски пионери. Не би било възможно да разберем какво е Кайзер, без да проумеем, че той прилича поразително на ранните железопътни строители. Той е строител и предприемач, груб, творчески, създаващ, пълен с идеи и енергия и над всичко човек, който иска да създава.

Вие не може да убедите Кайзер, че едно нещо не може да бъде направено, независимо колко грандиозно е то. Тук е голямата тайна на неговата сила и успех. Но, разбира се, има и разлики между Кайзер и неговите прототипове. Пионерите намериха своето щастие и препитание в богатството на земята и необходимостта да подчинят разстоянието. Кайзер намери своите възможности за проявление в нещо по-прозаично: федералния кредит. От това заключаваме, че докато железопътните и минни крале работиха да окуражат свободната инициатива, Кайзер, наопаки, става звено между свободната инициатива и правителството, щом правителството е на негова страна. Друга важна разлика е, че хората от миналия век бяха мародери, които крещяха: „нека народът загине“. Кайзер има голямо обществено значение и съвест. Благосъстоянието на народа като цяло, мисли той, е основното изискване при всяко предприятие. Той вярва в общественото благосъстояние буквално и не се интересува за парите, като пари сами по себе си.

Ето защо мнозина от капиталистическите хиени мислят, че Кайзер е лунатик и опасен. Вестниците на Хърст го наричат галеното куче на Ню-дийл, макар че той е определен републиканец и е бил дори посочван като републикански кандидат за Президентството. Много често той е атакуван от капиталистическите вестници като стопански антихрист. Един приятел левичар веднаж ми каза: „Аз съм с прогресивни идеи, но Хенри Кайзер ме плаши“. Кайзер несъмнено работеше през тази война с правителствени пари. Той получи 110 милиона долара за постройка на стоманени заводи във Фонтана, близо до Лос Анджелис, а големите корабостроителници в Ричмънд и Ванкувър бяха ръководени от Кайзер като пълномощник на правителството. Но ние не можем да кажем, че той е приятел на субсидиите. Преди всичко той беше и е един голям строител, и ако се запознаем с неговите дела, нашето мнение за него ще бъде потвърдено като правилно.