Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Глава 2. Букет от калифорнийци
Ърл Уорън, който постави кандидатурата си като безпартиен и беше избран чрез „анархистичната“ калифорнийска изборна система, и който се състезава едновременно като републиканец и демократ, победи Робърт Кенни в областните избори през 1946 година и стана първият губернатор, избран от двете партии. Уорън е честен, симпатичен и чист. Той никога няма да запали света или дори и да предизвика дим. Като всички американци от този тип той има слаб духовен багаж и неясна политическа философия: човек, който никога не се е занимавал с абстрактни неща в своя живот; добряк, с обществени маниери, здрав и психофизически уравновесен; предан всецяло на своята очарователна жена и шестте си здрави деца; не е от тези политици, които вдигат шум и беснеят, каквито ги има доста в Съединените щати. Той е „типичен“ американец със своята сърдечност, здраве и любов към практическите неща. Един приятен, среден калифорниец.
Уорън спечели, макар че демократите в щата далеч надминават по брой републиканците. Аз вече споменах грамадния приток от военновременни преселници, което оказа голямо влияние на изборите. То създаде разместване на населението в щата, което показва, че регистрацията невинаги значи това, което трябва да означава. Години наред Калифорния беше преобладаващо републиканска, но при Рузвелт — демократическа. Рузвелт спечели и четирите избора. Много пъти в тази книга ще срещаме това явление на поляризация на силите и това, че при един момент, както при Рузвелт, може да се получи рязък политически обрат. След победите си в 1932, 1936, 1940 и 1944 година Рузвелтовите привърженици изгубиха през ноември 1946 година. В цялата страна демократите бяха пометени от републиканците и спечелиха — републиканци като Уорън. Ерата на Рузвелт приключи. Онова, което остана от Ню-дийл, мина в историята. Започна новата след-Рузвелтова епоха с всичко онова, което тя означава, с всички задачи на политическия опит да се създаде ново обществено равновесие.
Уорън е роден в Лос Анджелис през 1891 година. Той е работил в различни професии като младеж — от продаване на вестници, до свирене на кларинет. Баща му, железопътен механик, бе убит преди години в едно престъпление, което няма политическо значение, но което показва, че традицията на Калифорния в пограничните престъпления е запазена. След кратък период адвокатска практика, Уорън навлиза в политическия живот като чиновник в Сакраменто и така започва неговото издигане. В 1942 година Уорън става губернатор. През този период той е здравомислещ, съвестен, толерантен и трезв. Повдигна старческите пенсии от 40 на 50 долара месечно, опита се да прокара задължителна здравна застраховка, което камарата отхвърли, започна реформа на затворническото дело, организира борбата срещу следвоенната безработица, създаде възстановителна комисия и комисия за настаняване на работа. Той се ползува от помощта на Американската федерация на труда и като правило подкрепя всичко, което федерацията иска. Най-после той намали данъците на щата. Въпреки своята искреност, умереност и здраве, Уорън не притежава някакви особени интелектуални качества, но колко ли пък американски губернатори имат такива интелектуални отличия…