Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Ура, за среброто!

Среброто не е индустрия или доход като житото или дървения материал. Вие не може да отглеждате сребро и една сребърна мина е крайно скъпо предприятие. Среброто властвуваше над партийнополитическия живот в Невада от самото начало. Нито един политик, който не отговаря на частните интереси в сребърните минни предприятия, не е могъл да бъде избиран. Гласоподавателите са били водени на групи във всеки най-близък бар, напойвани и от там отвеждани до изборните бюра. Всеки гласоподавател е получавал по 10 долара за това главоболие. Това, разбира се, е минало свършено време. „Сребърната партия“ съществуваше до известно време и в Камарата на представителите, дето имаше действително един „сребърен член“. Тогава повечето от привържениците на „Сребърната партия“ станаха демократи (1896 г.). Днес почти всички жители на Невада са на едно мнение за среброто. Републиканците са по-откровени като атакуват Ню-дийл, че поддържал ниска цена на среброто, макар че през времето на Рузвелт цената му фактически бе повишена. Невада днес е един от малкото щати дето републиканската партия се бори за инфлация, т.е. да повдигне цената на среброто.

И златото, и среброто бяха законното платежно средство в САЩ като златото се оценяваше 16 пъти по-скъпо от среброто до 1873 г. Привържениците на среброто се бореха с неотслабващо постоянство да възстановят цената на среброто до предишното ниво. Това беше една тежка борба за 50 години. Най-сетне през 1934 г., със закона за покупка на среброто, гласуван в Конгреса, бе обещана една премия с изкуствената цена от един долар и 29 цента на унция, което за много специалисти изглеждаше висока цена. Държавното съкровище събра фантастичен излишък от сребро при тази цена и започна да го продава само за индустриални цели на цена около 70 цента. Това нещо обаче не бе достатъчно за сенаторите, защитници на сребърния блок. През 1946 г. те предложиха един закон за ново повдигане цената на среброто. Почти всеки икономист, коментатор и журналист от Изтока атакува това предложение като неразумно.

Но партията на поддръжниците на среброто е известна като много самомнителна, дееспособна и безскрупулна в политическия живот на Съединените щати, макар че подобно на нея съществуват и големи групи поддръжници на добра цена за захарното цвекло и добитъка. Сребърният блок има 14 сенатора, представляващи седем щата с население около 3,600,000 души. Фактически тия сенатори са равни по значение на 15-те сенатори от Изток, които представляват 51,900,000 души. Ето още една от типичните прояви в политическия живот на Щатите, произлизаща от федералната конституция! Блокът на диктаторите на среброто знае много добре как да използува своите купени гласове, за да защити егоистичните си интереси.