Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Покана от Запад
Странни предсказания са били изказвани преди много години за тази област: „Не струва нито цент тази област на диваци, на диви зверове, на сипеи, на пясъчни вихрушки, кактуси и безбройни кучета из прериите“. Но това предсказание не се покрива с фактическото състояние на областите днес. Източно от Запада, слизайки надолу от гигантските скалисти планини Йовиан, се намират големите поляни. Отличният климатически белег на големите поляни е, че те се намират близо до 98-ия меридиан, който минава през шест щата и създава най-важния елемент за съществуването им — водната енергия.
Западът, това е понятието за границата на Запад. Но тази дума има не само географско значение. Амарило в Тексас, 1,000 мили източно от Санта Барбара в Калифорния, е повече западен, отколкото Санта Барбара. Целият Запад носи белега на граничната култура — това е най-младата от заселените области, най-рядко населената, най-индивидуалната и най-гостоприемната. Страна на буйната природа, на истински силните мъже, които пият бира направо от стъклата и чиито тела отпочиват в двойни груби легла. Край тази граница са ставали събития, разказвани и днес като приключения.
В ранните дни на заселването основата на стопанството в тази област беше собствеността на земята. Сдобивайки се бързо със своя земя, стопаните ставаха упорити в стремежа си да я запазят. От там идва индивидуализмът на западняците. Всички крайгранични жители имат крайно личен поглед за живота и за политиката. В градовете човекът зависи от обществото, а в селата той се надява само на себе си и се чувствува независим. Легендите за миналите приключения на крайграничните жители са фантастични разкази на героизъм и романтика и те създават упорития характер на мъжествения западняк. В Запада пристигали само силните мъже. В потока на пришълци към безкрайния и загадъчен Запад дошли млади хора, авантюристи, вагабонти и развейпрах, които търсели своето щастие.
Тукашните жители не зачитат законите, изпитват омраза към властта и страстно увлечение към беззаконието. Градът Буте никога не е отдавал ни най-малко почит на закона за алкохолната забрана, даже и проформа. Съществува влечение за самостоятелно пряко действие, макар и това да доведе до престъпление. Това лежи в характера на американеца. Спомнете си индианските войни. За учудване е това, че Канада, която е преминала през същите стадии на развитие и заселване, както Съединените щати, не е имала индиански войни.
Американците са скитници. Никой народ на света, особено след въвеждането на автомобила, няма толкова скитници. Западът е особено скитнически. Автомобилът, намалявайки разстоянията, свърза малките селища и заличи старите гранични разделения. Западът зависи изключително от влиянието на автомобилните съобщения. Уайоминг, макар и един от най-бедните щати, има много повече автомобили, притежавани от отделни лица, отколкото другите щати.
Икономически западняците зависят от производството на сурови материали и от природните богатства: — мед, минерали, петрол, крави, жито и от залежите от земно масло и въглища, които са неоценими. Западно на 98-ия меридиан се намира 39.5% от цялата земна площ на Съединените щати, но само 9.5% от цялата обработваема почва. Без напояване Западът не може да се изхрани. За да преживее, той трябва да внася не само индустриални произведения от Изтока, но и храна. Ето защо икономиката изисква особено внимание към използуването на суровите материали. 33.06% от целия рогат добитък на Щатите, 58.8% от всичките овце, 72.1% от захарното цвекло, 94.7% от медта, 95% от златото, 90.2% от среброто, 28.3% от петрола, 92.1% от живака, 64% от цинка, изчислено общо за 15 щата, се добива тук. От друга страна, тези 15 щати дават само 10% от американското фабрично производство и 17% от целия национален доход.
При тая своеобразна природа, индивидуалистично общество и странна икономика, западняците имат парадоксални прояви в политическия живот. Това е област, типично Джеферсънианска, в буквалния смисъл на думата, т.е. противници на управлението изобщо. Между тези самосъздали се хора съществува една пряка демокрация с омраза към законодателството. Това бе причината да очакваме, че цялата област ще бъде против Рузвелт. Но, макар че има много ярко очертани негови противници, Франклин Делано Рузвелт печелеше всички избори в тази област.
Обяснението за тая победа на Рузвелт можем да намерим в прилагането на плана „Ню-дийл“ и в личната заинтересованост на Рузвелт, който подпомогна Запада да бъде снабден с хидроелектрически станции и да има по-добро напояване. Другата причина е, че след голямата стопанска криза целият Запад изпадна в уплаха и тревога. Само в щата Монтана 25% от населението трябваше да бъде изхранвано от държавата. Традиция е също така Западът да следва либералистичните си разбирания: преки общински избори, общо избиране на сенаторите, законопредложения, референдуми и отзоваване на избраниците — това са все практики, родени в Запада. Другият фактор за тази политическа парадоксалност на Запада е, че тукашните жители мразят едрия финансов капитал на Изтока и особено собствениците, които не живеят в тоя щат.
Сенаторите и представителите им в Конгреса не гласуват като блок. Те нямат общ фронт, както представителите на Юга. Между тях има представители на желанието да се даде по-голяма цена на среброто или на други земеделски и индустриални отрасли. Сенаторите и избраниците гласуват различно, като правят търговски комбинации да се подкрепят в различни случаи.
Страстни поклонници на идеите на Джеферсън, западняците се противопоставят на управлението отгоре и едва търпят местното управление. Какъв ли вид политика ще следва Западът, когато настане ерата на атомната бомба, която ще принуди цялото население да бъде абсолютно зависимо от централната власт?
Между факторите, които определят политическия живот на областта, са и стопанските интереси. Отглеждането на крави и добитък създава изисквания да бъдат защитени интересите на скотовъдците. Тук се забелязва борба за изместване на овцевъдството и западните политици правят всичко, за да могат да обезпечат по-големи пасбища и грижи за краварството и млекопреработването.
Жените са играли значителна активна роля в политиката на Запада. Феминистичното движение се разви най-напред тук — жените в щата Уайоминг добиха правото да гласуват още през 1869 г. В щата Монтана бе избрана първата жена народен представител, а в Уайоминг — първата жена губернатор.
Времето и метеорологическите явления играят роля, каквато хората от източните щати не могат да разберат и оценят. Тук природата носи изненади. Времето е коварно променливо, човекът действително трябва да е особено бдителен. Когато бях в Колорадо, заваля дъжд, който в продължение на 60 минути достигна 6.31 инча. Това беше най-ужасната буря, запомнена някога в този щат. В Монтана има случаи на снеговалежи през месец юли. В Буте една година бе отбелязана температура 40°R под нулата, а няколко дни по-късно — 40° над нулата. Човек е изправен пред угрозата на внезапни природни бедствия — наводнение или продължителна суша, буря или топли ветрове.
Аз споменах по-горе, че алкохолната забрана никога не е била спазвана в някои от градовете на Запада. Въздържанието обаче е главен проблем в щатите и е движение, поддържано както чрез местен референдум, така и чрез спазване на закона за сухия режим. Причините за това са няколко. Ранните заселници, установили се тук, са били фанатични трезвеници; въздържателното движение и борба се изнася с мощната подкрепа на жените, които са се противопоставяли на коварното превръщане на слабите надници в алкохол; скандинавците, които са също така едни от първите преселници, са опора на обществата за уреждане на сух режим в щата.
Католическото влияние е сравнително слабо тук, освен в големите ирландски градове като Бут. Евреите имат много по-слабо влияние в Запада, в сравнение с това, което имат в другите части на Съединените щати. Негърският въпрос почти не съществува тук. Негрите са малобройни, но малцината представители на черната раса, които се препитават тук, се радват на спокоен и удобен живот, с правото на свои домове и без позорното разграничение от белите.