Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Сини следи от синя трева

Погледнете Кентъки на картата, той има форма, както известният кентъкец Ървин С. Коб веднъж каза, „на лежаща камила“. Географически той не е много голям, но седем други щата граничат с него (а погледнете сега отново на картата да видите за колко други щати може да се каже същото), и едно грамадно количество от разнообразие е събрано в тази област. Стига само един пример: не по-малко от двадесет различни железопътни линии го прекосяват и има повече плавателни речни пътища, отколкото кой и да е друг щат.

От къде е дошъл Кентъки? Преимуществено от Вирджиния; фактически в началото той е бил един вид сатрапство на Вирджиния. По-късно, разбира се, той е бил под кръстосания огън на имиграцията горе от юг, и от север през реката Охайо. Неговата горда история е започнала рано и Кентъки не се нарича щат, а република; за известно време той искаше да бъде независима република и беше вторият щат, който влезе във федерацията след първите тринадесет, както и първият, който беше създаден отвъд планините. В него винаги сектантството е било твърде живо; например, той не гласува за Линкълн, макар че Линкълн беше негов роден син. Легендата разказва, че Кентъки е бил неутрален през време на гражданската война; това не е съвсем вярно, понеже в същност синьо тревистият щат воюва̀ и на двете страни и воюва̀ добре.

Днес, според една обичайна дефиниция, има три различни Кентъки и нито един от трите не е склонен да се съгласи в нещо с останалите, освен по въпроса за славата на Кентъки. Първият — започвайки от дясно на ляво, е източната планинска област; вторият — синьо тревистата област с център Лексингтън; най-после — речната област на запад. Щатът, доколкото зная, е единственият във федерацията, в който един малък къс земя е отсечен от извивките на Мисисипи и не е свързан териториално с останалия щат. Трябва да отидете от Кентъки в Кентъки като преминете през Мисури или Тенеси, както в миналото трябваше да минете през полска територия между централна Германия и Източна Прусия. Ала в Съединените щати за щастие няма „полски коридори“.

Най-типичната кентъкска област е оная, която се описва обикновено като „синьо тревистата“. Нарича се „синя“, понеже тучната трева има през пролетта син оттенък.

Проклятието на Кентъки са неговите запустели гористи краища. И неговите упорити планинци на изток образуват един свой, собствен, тесен провинциален свят. Те са представители на най-бедния и примитивен тип на англосаксонското племе. Привързани са силно към своите усамотени и изолирани мини и планини. Притежават изобилно както подлостта на типичния селянин, така и подозрителността на планинеца, но над всичко, те са невероятно естествени.

Около една четвърт от сегашното законодателно тяло на щата се състои от планинци. Някои от членовете още носят оръжие и през време на ожесточените дебати относно данъка върху продажбите, през управлението на „щастливия“ Чандлър, бяха изваждани револвери в заседателната зала. Един амбициозен губернатор като безсмъртния Лафун, може да отиде доста далеч в успехите си по контрола върху законодателното тяло, като раздава служби на членовете планинци (разбира се, също и на не планинци). Планинците особено много обичат да получават извънредно възнаграждение като „пазачи в изправителни заведения“, което означава също така, че те могат да носят оръжие безпрепятствено.

Кентъки е основно и нормално демократически подпомогнат (от фалшифициране на изборните правила), но много планинци са републиканци и повечето от изборните резултати са смесени. Случайно той беше първият щат, който обяви рождения ден на Франклин Д. Рузвелт, 30 януари, за официален празник.

Постоянният фактор в политиката на Кентъки е живото съперничество между града и селската провинция. Луизвил притежава около 12 на сто от общия брой на гласовете, но хинтерландът създава доста трудности за някои лица от Луизвил да спечелят щатска или федерална служба.