Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Букет от превъзходства
Щатът на Самотната звезда е достатъчно огромен. Някои казват, че Тексас може да носи щата Роуд Айланд като верижка за часовник. Най-голямата област, Бриустър, е шест пъти по-голяма от Роуд Айланд. Втората по големина област — Пекос, е два пъти по-голяма от Делауеър и е почти колкото щата Кънектикът. От всичко 254 области, 59 са големи колкото Род Айланд или по-големи. Грубо казано — Тексас е една дванадесета част от площта на целите Съединени щати. Една от всеки дванадесет квадратни мили е на Тексас. Изчислява се, че ако щатът имаше гъстота на населението като на Масачузетс, населението би било 145 милиона, вместо сегашните 6,255,691 жители.
Да видим сега някои от рекордите на Тексас. В щата носят най-големите шапки в света, на всеки квадратен инч тук има повече красиви девойки, отколкото върху който и да е откъс на земната повърхност. От тук, повече от който и да е друг щат, с изключение на Калифорния, са дошли филмовите звезди (Джинджър Роджърс, Джоан Крауфорд). Военното и морско училище в Тексас е най-голямото военно училище в щатите. Капиталите, вложени за основни училища, се изчисляват на 5 милиарда долара. Щатът има 60 радиостанции. Третата най-голяма книжарница в Америка е в Далас. Щатският Капитол (губернаторството) е осмото най-голямо здание в света. Най-дълбокият петролен кладенец в света се намира в областта Пекос — 15,279 стъпки. Тексас е вторият щат в съюза по производство на чесън, третият — по асфалт, третият — по глина за филтриране на земно масло и за използуване при почистването на дрехи, третият — по содиеви соли и четвъртият — по гипс, цимент и ориз. Най-голямата зеленчукова градина в света е в Тексас (Единбург), най-големият център в света за производство на домати (Джаконсвил) и най-големият световен център за спанак (Орловият проход). Увалд е столицата на меда в света, а Тилер е световна столица на розите. Пристанището Арканзас е най-голямото световно пристанище за товарене на сурово земно масло, а в Беамонт — пристанището Артур е най-голямата петролна рафинерия в света. Щатът има 410 различни телефонни компании, 4,000 различни вида диви цветя, 95,200 петролни кладенци, 7,090,000 крави и 36,103,000 кокошки. Това е първият щат в Америка по петрол, светилен газ, угоен добитък, хелий, сяра, памук, вълна от ангорски кози, кожи, водопроводни тръби, цикория, мулета, сажди за индустриално производство, машини за текстилна индустрия и понита за поло. Като казваме това, трябва да прибавим, че Тексас, по старо предание, все още си остава щатът с повече крави и с по-малко мляко, с повече реки и с по-малко вода, с повече училища и с по-слабо образование, с повече мили природни гледки и с по-малко пейзажи — отколкото дето и да е другаде по земята.
Не мога да се сдържа да не добавя следното: Когато казах на приятели в Тексас, че пиша книга за Съединените щати, тутакси мнозина от тях подчертаха, че книгата трябва да бъде от два тома — единият за Тексас, другият за останалите 47 щата.