Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Две думи за Ню Хампшър

Кой управлява Ню Хампшър? Отговор: Избирателите. Кой управлява избирателите? Отговор: Най-разнообразни неща. Този опърничав и дебелоглав щат в 1916 година гласува за Удроу Уилсън с точно 56 гласа. В 1944 година една дама на име Мери С. Дондеро стана кмет на Портсмут, единственото пристанище на щата, с болшинство от точно 7 гласа.

Ню Хампшър обикновено се сравнява с Върмонт, но илюзията, че той е непроменливо републикански е… една илюзия. Манчестър, най-главният град, е избирал един и същи кмет в продължение на много години — един френски канадец, католик демократ, а някои градове на Ню Хампшър са почти така здраво демократически, като градовете в Алабама или Мисисипи. В 1932 година щатът избира Хувър, но Рузвелт спечели с малка разлика през 1936, 1940 и 1944 година. В 1944 година цялата местна републиканска листа се избра, но самият Дюи беше бит с около 9,000 гласа.

Това, което отличава Ню Хампшър от всички американски щати, е неговото законодателно тяло — най-голямото съвещателно тяло в света. То наброява 443 мъже и жени — в един щат, населението на който възлиза само на 491,524 жители. Причината за това, разбира се, е, че всяко общежитие настоява за свой собствен представител. И тъй като законодателното тяло е така огромно, мъчно е да се контролира. Групите с давление могат да оперират, а сенатът — при 24 члена — до известна степен, но долната камара е твърде неподвижна. В началото провинциалните области са били силно републикански. Това сега се променя. Повечето от френско-канадските фермери са демократи и контролират около една трета от гласовете. Ирландците са разцепени почти равно между републиканците и демократите. В Манчестър има силна полска колония, която гласува предимно за демократите. Също така, в Манчестър се намира голямо гръцко общество, силно републиканско.

Ню Хампшър — като оставим Масачузетс и Ню Йорк настрана — е дал може би най-много общественици в американския живот, всеки от който и да е друг източен щат. Той беше първият от тринадесетте щата, които обявиха своята независимост от Великобритания и деветия, и решаващ щат, който ратифицира Федералната конституция. Около 40 процента от неговото население е ангажирано в индустрията и, въпреки че този факт рядко се съзнава, той е, пропорционално на своето население, третият най-високо индустриализиран щат в страната. Най-големият текстилен завод в света, Амоскиг, функционираше в Манчестър до Бъдни вечер 1935 година, когато компанията се сгромоляса — и щатът не се е съвзел още от тази катастрофа.

Ню Хампшър е щатът, дето хората гласуват всеки седем години, за да решат да има ли нова конституция, и дето можете да намерите някои от най-прекрасните места за спортуване със ски, както и прекрасни перспективи за прекарване на ваканции изобщо. Новелистът Робърт Херик възкисело нарече целия щат „летен пансион.“

Янките от Ню Хампшър са, фактически, със специално възпитание хора. Срещнах веднъж едно високопоставено официално лице, което непрестанно говореше за „Теодор“. Аз бях доста учуден, докато най-после открих, че това се отнасяше за Рузвелт 1-ви. Тогава той ми обясни, че твърде много мразел Франклин, за да си позволял някога да произнесе високо името „Рузвелт.“