Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Глава 48. Политиците на Тексас

За Тексас — щат толкова голям и така разнообразен, както след малко ще се види — въпросът, кой управлява, наложително изисква по-сложен отговор. Тук няма един водач или политическа машина, която обхваща целия щат. Мнозина хора са се кандидатирали и състезавали за губернаторския пост. При един избор има 12 или повече кандидати. Ни един губернатор в историята на тоя щат, макар теоретически той може да бъде преизбиран неограничено, не е бил на служба повече от два мандата. Партизанството е много горещо, съревнованието — твърде грубо. Само фамилията Фергюсън е служила през 4 мандата. Много от губернаторите са получили този пост постепенно, след като са били помощник губернатори или държавни адвокати. Тексас, заедно с щата Уайоминг, е първият щат, който е избрал жена за губернатор. Главната сила на губернатора в Тексас е в неговите възможности да назначава чиновниците, и нито един щат, освен Оклахома, не позволява такова концентриране на власт в ръцете на губернатора.

Политическата история на модерния Тексас почва с губернаторството на един велик мъж, Джим Хог, който е управлявал от 1891 до 1895 г. През 1915 г. започнала ерата на губернаторите Фергюсън. Джеймс Фергюсън — селски демагог, който е направил много за селското образование — бил обвинен през 1917 г., че защищавал интересите на пивоварните фабрики, понеже пивоварите му заели 156,000 долара. Присъдата, според обвинението, съдържала клаузата, че Фергюсън никога вече не може да заема отговорна чиновническа длъжност в Тексас. Когато шумът от това обвинение затихнал, Фергюсън поставил кандидатурата на жена си за губернатор, вместо своята. И когато тя бе избрана, той се задоволи да се кандидатира за президент на Съединените Щати. Мириам Фергюсън управлява от 1925 до 1927 г. като, разбира се, нейният съпруг внушаваше и провеждаше всички намерения и предложения като действителен губернатор. В период от 12 месеца Фергюсъновци са дали повече от 2,000 помилвания и опрощавания на наказания, което им създаде голяма популярност. Съпругата доби голяма известност, защото тя и мъжът й бяха достатъчно смели да се противопоставят на действията Ку-Клукс-Клан. От 1927 до 1931 г. губернатор беше Дан Муди. От 1935 до 1939 г. губернатор бе ценният и заслужил Джейс Алред, който в миналото бе баптистки пастор и професионален играч на бейзбол. Той бе наследен от непочтения Ли О’Даниел и след него от Кок Стивънсън! Последните двама победиха в изборите чрез помощта на фамилията Фергюсън. С други думи — от времето на Джим Хог — политическите фигури на най-големия щат, бяха отпреди 50 години досега, една двойка от суетни и не твърде умни фокусници.

Никъде другаде в Съединените щати, дори в банкерската Уол Стрийт, или в републиканските центрове в Мичиган или Пенсилвания, не съм видял такава омраза към президента Рузвелт, както в Тексас. Срещнах демократи предани през целия си живот на партията, които през 1944 г. се бориха за коалиция между републиканци и демократи. Срещнах хора, които бяха непоколебимо убедени, че ако Франклин Рузвелт бъде избран наново, това щяло да означава, мексиканците и негрите да господствуват над белите. Тази омраза към Рузвелт не беше насочена лично към него, но срещу всички негови дела и срещу всички негови приятели и последователи. Напр. когато г. Труман, агитирайки за своята кандидатура като вицепрезидент, посети Сан Антонио през ноември 1944 г., кметът Гус Мауерман и местният водач Андерсън (бившият световен шампион линотипист), отказаха да отидат на гарата, за да посрещнат влака на Труман.

За да се разбере това явление, трябва да се припомни, че понеже Тексас е еднопартиен щат, не е възможно отцепниците да намерят друго място, освен пак в партията. Демократите са в смъртна борба помежду си, но си остават в същата сграда. Това създава обтегнатост и нагорещяване на нервите. Има конституционни демократи и демократи за общо действие. Но един демократ да стане републиканец — това би възбудило отвращение и би означавало той да изгуби политическа сила и привилегии. Коя е причината, че преливането от една партия в друга се заклеймява така силно в Тексас и защо различията са толкова изострени? Бих се осмелил да кажа: причината е първо в това, че Тексас е толкова богат щат. Вложените капитали могат да изгубят и могат да спечелят много. Друга причина е — традицията и духът на независимост, които се създават от границите на Тексас. Ку-Клукс-Клан и неговите фанатици играят също голяма роля. Друг факт е, че много хора, верни на местния политик Джак Гарнър, казваха; „Ако Франклин Делано Рузвелт не може да се спогажда с един добър тексасец като Джак, сигурно има нещо нередно в него“. Синът на Рузвелт, Елиот, със своята търговска дейност в Тексас, не допринесе много за увеличение популярността на семейството.