Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Глава 8. Проводници във висините

Първостепенен въпрос в северозападната област на Щатите е въпросът за водната енергия, за нейното употребление, контрол и набиране. Посетих най-напред големите язовири Боневил и Гранд-Кули, най-големият строеж извършен някога от човека.

Реката Колумбия изтича от височина 1,290 стъпки в своя 600 мили път през щата Вашингтон. Нейните грамадни маси вода, направлявани от язовирите, са единственият най-голям източник на водна енергия в Съединените щати, а може би и в света. Не по-малко от 42% от цялата хидроелектрическа енергия в страната се добива в Северозапада, край Тихия океан. Годишното производство се изчислява на не по-малко от 120,000,000,000 киловатчаса. Това означава, че от река Колумбия се добива повече електричество, отколкото Съединените щати са консумирали през 1929 година. Река Колумбия извира от Канадските планини и протича 1,214 мили; при Далз нейното течение се изчислява на 195,000 фита в секунда, което е два пъти повече от количеството на река Нил при Асуан. Реката минава през безразборно нахвърлени завои, извивки, падове, проходи и възвишения. Пропастта, издълбана от реката при Снейк, е дълга 1,038 мили и е по-дълбока от пропастта „Големият Каньон“ на р. Колорадо с 1,000 стъпки.

Двата гигантски федерални язовира са изградени като два великолепни, мощни болта, които оковават плодоносното течение на река Колумбия. Първият язовир, наречен на името на един изследовател Боневил, се намира на 40 мили източно от Портланд, на границата между Орегон и Вашингтон. Вторият, Гранд-Кули, е на 380 мили по-далеч, близо до Спокейн в сърцето на североизточната част на щата Вашингтон.

Язовирите са източник не само на водна енергия, но и на политическо влияние. Водната енергия — електричеството — се изтича от Боневил и Гранд-Кули в един поток еднакво мощен като самата река. То се превръща в сложна електрическа система, изчислена на повече от 2,800 мили електрически мрежи, всяка от които развива капацитет от 230,000 волта. Осветява градове в четири големи щата. Обслужва металургическата индустрия и напоява чифлиците. Преминавайки през здрачни планини и медночервени житни поля, тази електрическа енергия се разнася по различни линии, кабели и кантони. Това е една необхватна гигантска мрежа, която дава живот на индустрията, вода за засушени полета и здраве на човека.

Капацитетът на водната енергия на река Колумбия сега е около 1,226,400 киловата и ще достигне вероятно 20,000,000 киловата. Водата се черпи от ледовете, дъждовете и топящия се сняг в планините. Една от причините за разрастването на електрическото производство е, че тарифата на станцията Боневил за ползуването на електрическата енергия е най-ниската в страната.

Водната енергия на река Колумбия направи възможно не само производството на корабостроителниците на Хенри Кайзер във Ванкувър, но и на стоманените заводи в Рентън и Стил. За късо време тази енергия подпомогна създаването на индустрия за леки метали в Запада, които направиха възможно производството на 30,000 бойни самолета, което представлява една трета от цялото производство на Щатите през войната. Тази енергия изигра също незаменима роля в приготовлението на атомната бомба. Атомната бомба в действителност е апокалиптично дяволско чедо на Колумбия. Главното командуване избра местността Хампфорд (Вашингтон), близо до Паско, като седалище на производството на плутоний поради това, че разполагаше с неограничено количество енергия от р. Колумбия. Заводите за приготовляване на атомната бомба струваха 350,000,000 долара.

Около заводите край Хампфорд за приготовляване на атомни бомби, естествено, се пазеше най-строга тайна. Необикновени и видимо забележими приготовления бяха направени за постройката и монтирането им и никой не можеше да скрие операции от подобен размер. Мнозина от тукашните жители знаеха, че се изразходват необикновени количества енергия. Те смятаха, че се приготовлява някакъв вид отровен газ, какъвто в същност атомната бомба може да даде.

Но днес Северозападът предпочита да мисли за пространството около река Колумбия за мирновременно производство, а не за използуването му за военни цели. Тази област има несравнимо блестящи изгледи в индустриално и социално отношение. Причината и основанията за това са водната и електрическата енергия, която се черпи от р. Колумбия.