Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Политически фактори в щата Колорадо

1. 17-та улица. Това е финансовият и банкерски център в Денвър, отговарящ на известната улица Уол стрийт. Години наред този център имаше мощно влияние в щата и контролираше законодателното тяло според своите интереси, но беше без голямо значение в града Денвър.

2. Вестник Денвър пост, създаващ години наред добър граждански дух.

3. Индустрията, която е зависима и прикрепена към 17-та улица. За десетилетия най-важната индустрия в Колорадо беше компанията „За гориво и желязо“, притежавана от Рокфелеровци в Пуебло. През 1945 година наследниците на Рокфелер я продадоха на капиталисти от източните щати. Тази компания за гориво и желязо въведе две незаменими неща във възраждащия се Запад: тел и релси. Трябва да споменем също циментовите заводи на Бечер, главните хидроелектрически заводи на Южната компания в Колорадо и, на Обществената служба, която сега е автономна.

4. Колорадо има великолепни железници с локомотиви стрели, които преминават разстоянието до Чикаго, 1,052 мили, за 15 часа ежедневно. Най-големият концерн тук е голямата Западна захарна компания, ръководена от фамилията Бечер и някои германски старопреселници, които са донесли захарното цвекло за първи път през миналия век. Захарната индустрия нарасна удивително много през време на първата световна война и в следвоенната криза за захар. Захарта, като продукт на Съединените щати, се поддържа с една фантастична изкуствена цена. Местните Захарни фабриканти подпомогнаха движението за независимост на филипинските острови, които, ако бяха под друго влияние, щяха да конкурират американската захар на свободния пазар. В момента филипинската захар пристига без мито. Ще бъде създадена обаче специална тарифа за тази захар след 1954 година. Американският консуматор и данъкоплатец плащат субсидии на захарното производство в Хавайските острови и Порто Рико. Сключени са спогодби за добра цена с производителите в Куба, та да доставят повече захар за Щатите, без да ги конкурират. Без тези разпоредби захарното цвекло — една трудна синтетична индустрия — не би могло да просъществува. На всеки производител на захарна тръстика и захарно цвекло в Съединените щати се дава премия. През 1945 година премията беше 4 долара на тон за цвеклова захар, макар че цвеклопроизводителите искаха да бъде по-висока. Днес те получават 13.50 долара на тон захарно цвекло. През 1946 година захарта беше единственият артикул, който се даваше на дажби и с купон в Съединените щати.

В Конгреса има голям блок представители на захарната индустрия и производство с участието на сенатори от Запада и Юга. Подобен блок съществува в Конгреса и в Сената — представителите на сребърния блок, но те са, сравнително, малцинство. Само 3% от американските земеделци отглеждат захарно цвекло и захарна тръстика. Манипулационната индустрия е ангажирала не повече от 25,000 работника. Но захарното цвекло расте в 17 щата, и тръстиката в 2, поради което от всичко 96 сенатори — 38 са представители на захарната индустрия и наистина могат да вдигнат голям шум.

5. Между политическите фактори в щата Колорадо са организацията на учителите, основана в 1875 година; Американският легион; остатъците от Ку-Клукс-Клан и пенсионерите, както и производителите на алкохолни напитки. Малко значение имат сдруженията на производителите на вълна и собствениците на едър рогат добитък. Католическото влияние и влиянието на мексиканците и испанците в този щат имат също така известно значение.

6. Работническото движение и организацията на трудещите се става все по-мощна нарастваща сила и това наложи вече промяна в изборните резултати.

7. Законодателното тяло се състои предимно от консерватори и републиканци. Някои от членовете са богати адвокати, свързани с интересите на големите компании. Банкерите и индустриалците от 17-та улица провеждат своите интереси чрез свои представители. В изборите до 1944 година Колорадо е давал болшинство 8 пъти за демократите и 8 пъти за републиканците. Рузвелт спечели в 1932 и 1936 година, но Уилки спечели в 1940 година и Дюи в 1944 година.