Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Изглед от Денвър
Това е един от най-странните американски градове. Не защото колите са боядисани жълто и зелено, или защото 14-те стъпала на Капитолия носят надпис: „1 миля над морското равнище“, или заради великолепните сенки под дърветата, или това, че повечето от хората считат работническите дейци, Клапер и Ърни Пайл за комунисти, а Ерик Джонсън и Хенрих Кайзер за техни последователи. Тук са наследниците на Бъфало Бил. Когато се храните в ресторанта, вие виждате препарирани животни, птици, змии и едно двуглаво теле.
Денвър е затворен град. Това не значи, че е настроен реакционно. Реакцията означава движение, а Денвър е неподвижен, безстрастен и инертен. Това е единственият себеподържащ се, изолиран и самодоволен град на света. Днешният кмет Бенджамин Франклин Стейпелтън кметува още от 1923 година. Той се избира чрез общинския изборен апарат, който не е политически. Работническите маси знаят, че Стейпелтън няма да изпрати полицията да ги преследва, а банкерите от 17-та улица знаят, че той ще бъде „благоразумен“ при въвеждането на новите данъци. Стейпелтън назначава хора, които могат да му дадат ценна подкрепа.
Силата на града Денвър обаче лежи в тясно свързаните между фамилни интереси на финансистите. Градът е един от малкото най-богати селища в щата. Повечето от градските капитали са вложени във фондове, някои от които се притежават от съпругите, от дъщерите и внучките на кралете на златото и среброто. Банковите служители тук имат акции, но са извънредно предпазливи към каквито и да било заеми, което е една от причините градът да не преуспява. Местните богаташи се противопоставят на въвеждането на нови индустрии, които могат да ги конкурират, и се пазят от скъпо заплащане на работнически надници. Те живеят без инициатива, с лихвите от своите акции. Управляващата класа на Денвър обаче дава значителни средства за благотворителни цели, паркове и болници.
И в този град съществуват религиозни изстъпления и намеса на църквата в обществения и практически живот за финансови облаги. Една от църквите има отдел за „психоанализа“ и в околността поддържа лагери, дето проповядват скитници евангелисти. Радиото предава редовно текстове от Библията. Един проповедник ръководи голямата местна църква и местния вестник, който е застанал на ярка позиция против негрите, евреите, католиците и Организацията на обединените народи, и е защитник на всички реакционери в щата.