Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Опит да се хвърли поглед върху Имперския щат

Градът Ню Йорк засенчва щата Ню Йорк. Това е естествено, но жалко. Имперският щат има, както се казва, всичко — от разнообразна и цветиста до крайност история, до съвременната статистика, която люшка и дразни въображението — и някои от неговите чудеса би трябвало да се знаят. Той има просторна фасада върху две големи езера; има Ниагара и най-величествената от всички американски реки — Хъдсън; притежава Лонг Айланд, който се врязва в Манхатън откъм Атлантика като пъстърва с двойна опашка; прекрасни полета, две планински вериги и много други красоти. Той е едва двадесет и деветият щат по големина, но обгръща 10 на сто от цялото население на Съединените щати. Всеки десети американец е нюйоркчанин и всеки дванадесети е жител на града Ню Йорк.

Представете си Калифорния с нейното бляскаво разнообразие на земеделие и Охайо или Пенсилвания, с техните грамадни индустриални постижения, поставете ги заедно и ще получите Ню Йорк. Но дори и така Имперският щат е по-богат. Неговите жители и корпорации плащат приблизително една пета от подоходните данъци и неговото индустриално развитие може да се измери с факта, че през втората световна война той изпълняваше 9.9 на сто от всичките военни доставки на страната.

Историята на Калифорния, както видяхме, е история на преселение. Тази на Ню Йорк е история на съобщенията и транспорта. Не толкова преселението на хората е създало Ню Йорк, а съобщенията между хората, станали възможни благодарение на машините. Необходимо е човек да си спомни само за Клермонт и Ди Уит Клинтън. Спомнете си също и за канала Ери. Досега аз едва ли съм изобщо споменал за каналите. Те са играли първостепенна роля в американското развитие. Каналът Ери е бил открит в 1825 година: неговото предназначение е било да се построи воден път през щата, който да свърже Голямото езеро с Хъдсън, да отвори пътя към долината Моухок и да раздвижи замрелия хинтерланд. Днес един от най-големите проекти в щата е огромният „Транзитен път“, който, ако се изработи така, както е планиран, ще изпълнява точно същите функции споменати по-горе, но като многоалеен път, вместо воден, по него ще се пътува със седемдесет мили на час, вместо три.

Данъчната оценка на имуществото в щата Ню Йорк възлиза на 24 милиарда долара и той произвежда 23 на сто повече манифактурни стоки от всеки друг щат. Притежава 19 на сто от всички фабрики в страната, ръководи повече от една трета от цялата американска външна търговия — 33 на сто от вноса и 41 на сто от износа. Има най-високия спестовен влог на глава в страната и най-голямото количество квалифициран труд. Има повече милионери от всеки друг щат, най-големия процент продажби на дребно (13.3 на сто от общата американска търговия) и най-големия процент от търговията на едро (26.1 на сто). Сумата, която се отделя за образование, е най-високата, абсолютно и пропорционално, от всички щати (169 долара годишно на ученик). Той беше първият, който установи свой собствен контрол върху наемите. Има пътища, като парковите алеи в Уестчестър, чийто строеж струва 300,000 долара на миля. Той има също плажа Джонс, затвора Синг-Синг и Тайкондирога; седемдесет щатски парка: възпоменанието за Янки Дудъл и Рип Ван Уинкъл; тридесет рибни завода; Уест Пойнт (който е хранилище на среброто); най-високия водопад на изток от Рокис; всеизвестни колежи за момичета, като Вассар; Файър Айланд и измежду историческите паметници всичко — от бойното поле на Сарагота до къщата на автора на песента „Дом, сладък дом“.

Ню Йорк, както всеки знае, е прекрасен щат на градове, но при все това притежава повече богати чифлици за отглеждане на говеда, отколкото Уайоминг. „Околността на Ню Йорк е ненадмината и прекрасно живописна“ — писа Дикенс преди повече от сто години. Тя е още такава. Излетете от аеропристанището Ла Гуардия; погледнете за момент надолу мостовете и небостъргачите, и пътищата, построени от този благодетелен Цезар на парковете — Робърт Мозес; в следния миг вие летите над гори. Градът Ню Йорк е най-висшият апотеоз на цивилизацията, основан на железобетон. Все пак има елени, които прекосяват страната на двадесет минути от Манхатън и на върха на Лонг Айланд съм виждал напълно субтропическа растителност.

Най-после градовете. Щатът Ню Йорк е разделен от щатския департамент за търговия на осем големи стопански „области“ и седем „околии“. Повечето от тях са прикрепени към някой град. Градовете в по-голямата си част са свързани с една или с комбинация от няколко индустрии, което ги прави стопански необикновено уязвими. Закрие ли се индустрията — за една нощ градът ще стане мъртъв като Балбек.