Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Поминъкът в Канзас

Канзас е разделен от 98 меридиан на два, дори три щата. Западният Канзас е тревиста местност, рядко населена, със слаби валежи и големи механизирани чифлици за пшеница. Изтокът е наситен с влагата и има дебела алувиална почва. Тук ние влизаме в пояса на царевичната култура. Помежду тях се намира трудно различимия Централен Канзас, който е покрит с пасбища.

Южно от Канзас се произвежда памукът, а северно — пролетната пшеница. Самият Канзас не отглежда тези култури и главните растения тук са зимницата и царевицата. Съществена част от вътрешната история на Канзас е борбата между произвеждането на пшеница и царевица, макар че много от чифликчиите днес отглеждат и двете култури. Царевицата се отглежда в почти всяка община, но никъде няма това значение в стопанския живот на щата, както пшеницата. Пшеницата, както ни е известно, е едно растение, подложено на много рискове. В старо време тукашните земеделци засяваха през септември и стояха безработни до жътвата. През това време те трябваше да плащат сметките си в банките, без да имат някакъв доход. Сега това не е така. Земеделците житари са заети през цялата година. Те отглеждат свине, овце, соя и тяхната зависимост само от житната реколта е отстранена, като са си осигурили доход за през цялата година. Земята, посеяна с жито, се използува и за паша. Житото се изпасва от овцете и дава по-голяма реколта, и расте по-бързо, когато е пасено на зелено. Тукашните чифликчии казват — „да пуснеш овцете в зелената пшеница е все едно да бръснеш един младеж, за да му порасне по-голяма брада.“ По този начин тукашните земеделци се занимават и със скотовъдство и получават, освен пшеницата, месо и вълна.

Чифликчиите в Канзас се различават от чифликчиите на другите градове по своята предприемчивост, по желанието си да правят изследвания и нововъведения, по своя хазартен дух, обусловен от рисковете на дъжда и вятъра, и по това, че въвеждат модернизиране чрез електрификация.

* * *

Ние приближаваме вече към Средния запад — този дебел, голям килим от царевица, с големите градове, с басейна на Мисисипи и със своята откъснатост. Нека продължим пътуването си.