Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Калифорния и Тексас
Тези два щата са сравнявани много често и затова аз съм задължен да изтъкна най-напред техните сходства. И двата щата са гиганти; и двата имат бойна история и традиции; всеки беше независима република под свое знаме, нещо, което не може да бъде казано за другите американски щати, освен за Върмонт. Но докато Тексас беше независим и действително свободен цели 10 бурни години, Калифорнийската „република“ трая само няколко седмици. Фактът, че Тексас е бил независим щат, оставя трайно неотвратимо самочувство за всеки негов жител. Това е причина за така наречения „Тексаски национализъм“. Подобен дух и самочувство не съществува в Калифорния.
И двата щата са цели „империи“. И Тексас, и Калифорния имат, казано не буквално, силни империалистични тенденции. Цели 20 години Калифорния и Аризона са в голяма борба по въпроса за хидроелектрическата енергия и напояването.
Тексас е по-скалист от Калифорния; Калифорния е по-романтична. По много политически въпроси Калифорния е самомнителна, но по религиозните си разбирания е по-ексцентрична. Калифорнийците, както и тексасците, обичат да разказват дълги народни приказки, но последните нямат фолклорни качества като приказките на Тексас. Калифорнийците са изобщо по-малко горделиви със своята минала слава. През време на липсата на масло една келнерка в Сан Франциско посочи парче желе от сливи, подигравайки се: „Това е калифорнийско масло.“
В областта на духовната култура съотношението между Калифорния и Тексас прилича на това между Париж и Албания. Калифорния, изключвайки само Ню Йорк, е най-европейското от всичките американски общежития; Тексас е един вид „празно пространство“ в това отношение. В цялата история на Тексас не може да посочите дузина поети, скулптори, учени или музиканти, чиито имена бихте могли да си спомните. Художник в Тексас — това е рядкост, като оазис в Сахара. В целия щат с население от 6,400,000 души има само един писател със сравнително някакво значение. Но вземете Калифорния — о, тя гъмжи от поети, артисти и хора на науката! Или пък вземете едно сродно поле — американци, които са спечелили Нобеловата премия! Американци получили досега премията са 31. Нито един няма от Тексас, но 6 от тях са родени в Калифорния или пък живеят там. Нарушение на академическата свобода, както в университета на Тексас е недопустимо в Калифорния. Нейните университети са на високо равнище.
Понякога хората сравняват Калифорния с Флорида, но от интелектуално гледище те са несравними. Помислете си за европейските емигранти, които лека-полека създадоха художествена красота на природата и обърнаха хълмовете край Санта Моника в един нов Залцбург, в една нова Флоренция. Гости на Калифорния бяха Стравински, Монтемеци, Олдъс Хъксли и Шерууд, Артур Рубинщайн, Емил Лудвик, Ерих Мария Ремарк, Франц Верфел, Томас Ман. Нито един от тях не отиде във Флорида. Всички те избраха земята между Лос Анджелис и блестящото море на Калифорния. Защо? Защото климатът може да бъде еднакво интелектуален, както и физически здравословен!