Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Глава 17. Особеностите на Канзас

В точен топографски смисъл Канзас е сърцето на Съединените щати, така както е и центърът на тежестта на американската демокрация. Географският център на нацията е Канзас. Тук е и центърът на геодезията според официалните географски ширини и дължини. Щатът се разпростира като огромна наклонена плоча, слизаща от Запада. Местността не е така разнообразна. Планините до границата на Колорадо са високи 4,135 стъпки. По форма щатът прилича на един паралелограм с един ъгъл прояден от реката Мисури.

Името Канзас значи: „Народът на южния вятър“. Канзас е обграден от щатите Оклахома, Колорадо, Небраска и Мисури и тъй като главните пътища и железопътни линии се движат на изток и запад, влиянието на Колорадо върху западен Канзас и на Мисури върху източния Канзас е твърде голямо. Тукашните пуритани се разбират добре с Оклахома Те говорят с пренебрежение за Небраска, макар че им е съсед.

За разлика от другите щати, тук няма големи градове, макар че Вишита има 115,000 жители и Топека — 68,000 жители. Столицата на щата е градът Канзас от щата Мисури, и неговото влияние се чувствува в целия щат Канзас, макар че градът е от друг щат. Ето още един куриоз в тази страна!

Кои населиха най-напред Канзас? Преселниците идваха от Ню Ингланд и от южните щати. Всички привърженици на борбата за унищожение на известни пагубни разпоредби на федералното правителство нахлули в щата, въоръжени с „Бичерови библии“ (пушки) и печатарски машини, за да отседнат тук и да пазят свободата на своя щат. Те водели собствена предгражданска война с южняците. След войната емиграцията на Севера продължила. Всеки федерален ветеран след 1865 година имал право на 160 акра хубава земя в Канзас и затова един грамаден приток от великата армия на републиката — офицери и войници — се втурват натам. Първите преселници от Ню Ингланд се смесили с пришълците от Айова, Индиана и Илинойс.

Влиянието на южните щати си остана голямо. Щатът Канзас е еднороден по състав и здраво свързан помежду си по население. Жителите са протестанти от средната класа и предимно северняци. Земята е неимоверно плодородна.

Сега в щата съществуват само две групи „чужденци“: менонитите и волжките германци. Има и малък брой мексикански работници в железопътните компании, и няколко представители на скандинавските народи. Железопътната компания Санта Фе, която господствуваше над политическия живот в щата за цяло едно поколение, улесни дохождането на менонитите, а компанията Юнион Пасифик — на пришълците от Волга. Двете групи бяха доведени от Европа, тъй като железопътните компании се нуждаеха от население, което да обработва обширните им подарени земи. Населението ще даде производство, това производство ще изисква транспорт, а транспортът ще донесе печалба за компанията. Пътният билет от Ню Йорк до Канзас, за да може да примами емигранти за земеделската работа, струваше само 11 долара. Менонитите, здраво свързано помежду си общежитие, са се изселили от северна Германия и от Крим. Те не вярват на никаква форма на политическо управление и до преди 20 години отказваха да гласуват. Повечето от тях са земеделци и произвеждат голямо количество жито. Продължителният процес на преселване, на асимилация между местното население, на настаняване в диви местности и изтръгване облагите на земята е бил тежък и труден жребий за тези преселници.

Пуританизмът в Канзас, който е най-мощният в Америка, произтича от привържениците на борбата срещу пагубните правителствени разпоредби, които са се преселили от Ню Ингланд. Щатът е привърженик на „сухия режим“. Комарът е забранен и за известно време тук не се продаваха нито цигари, нито дори хартия за цигари. Повечето от пуританите в Ню Ингланд са радикали. Канзас обаче е силно консервативен щат и обикновено привърженик на републиканците. Тук обаче съществува много прогресивно законодателство. Канзас е огнището на Популизма и е един от първите щати, който наложи прякото избиране на сенатори с общо гласоподаване. Те прокараха закона за ипотека на недвижимите имоти, за да предпазят земеделците стопани от ограбване, и продаване на тяхната собственост. Общините притежават и експлоатират всички служби за осветление, транспорт и водоснабдяване. Учебниците се дават безплатно на учениците. В Канзас се намира единствената фабрика за черковни органи, цензура за книгите — макар и да не се прилага — и разпоредба, че всеки, който развее руския флаг в чертите на щата, извършва престъпление, достойно за смъртно наказание. Щатът има организация за изкуствено разкрасяване на природата и притежава близо до Ачисън една грамадна охладявана пещера от варовик, която може да побере 50,000 тона храна. Земеделието е важен поминък, но щатът се ползува и от благата на природните източници и индустриализацията. Самолетните заводи на Боинг близо до Вишита произвеждат много повече самолети тип „Б-29“, от всякъде другаде. От нападението при Пърл Харбър до август 1945 година щатът Канзас даде индустриални стоки за повече от 4,000,000,000 долара без нито една стачка.

Днес Канзас е петият щат по производство на петрол. Тове е щатът, който надминава 39-те останали щати по добив на минерали с годишно производство за 175,000,000 долара. Канзас има 5,000,000,000 тона запаси сол, което значи, че Съединените щати могат да бъдат осигурени със сол за 500,000 години. Това е третият щат по скотовъдство. Той е първият щат по мелничарство и един от първите по броя на тракторите в чифлиците, по сено и километраж на железопътни линии. Тук се произвеждат въглища, различни видове глина на тебешир, варовит клей и пр.

Статистиката на Канзас показва, че в този щат има студенти средно повече от другаде и че това е щатът с най-добра здравна служба. Щатът има 40 ежедневника, което го изтъква на първо място в Америка по брой вестници на глава и е четвъртият щат по процент на завършили гимназии. Това е родното място на двама бележити мъже — Милтън Айзенхауер, ректор на Канзаския щатски колеж, и неговия брат — Дуайт.

Между факторите, които имат значение за местното управление, трябва да поставим най-напред интересите на земеделието. Видни личности тук са сенаторът Артур Капер, който стана председател на Комитета за земеделие в Сената, Алф Ландън от републиканците, и Хари Уудринг от демократите, който беше за известно време министър на войната при Рузвелт и е бивш губернатор. Големите застрахователни дружества със своето финансиране на земеделието имат голям дял в местното управление. Методистката църква и благотворителните дружества на стари дами, масонските ложи, Ротари клуб и други дружества за социален живот отразяват също своето влияние. В този щат се забелязва натиск на известни обществени групи върху политическото проявление на отделните лица. Да предположим, че пасторът на една малка черква, настроен либералистично, каже в проповедта си, че Съветският съюз води справедлива борба и спечели войната заслужено, тъй като се би храбро. Местната банка няма да даде платено обявление в областния вестник, за да го опровергае или обругае като „подлец“, макар че това става в много случаи, но ще създаде чрез женските организации настроение съпругата на пастора да бъде подиграна, а другите деца да се присмиват на децата му.

При законодателното тяло има образуван законодателен съвет за изследване на предстоящите за разрешение проблеми и закони. Това е двупартийна група от 30 члена, водена от председателя на местния сенат и председателя на местната камара. Тя заседава помежду двете законодателни сесии на телата и е връзка между управлението на изпълнителната власт и законодателството. Нито един нов закон не може да бъде поставен на гласуване и одобрен, ако не е прегледан и препоръчан от този съвет.