Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Негри в Питсбърг
Отидох да видя Уилям Дж. Нън, редактор на Питсбъргския в. Куриер, за да го попитам за негърския проблем в общежитието. Главното нещо, което може да се каже, е, че положението на негрите в Питсбърг е сравнително може би по-добро, отколкото в кой и да е друг американски град, и положително по-добро, отколкото в Чикаго и Детройт. Има около 65,000 негри в самия Питсбърг (приблизително 10 на сто от населението) и още около 35,000 в един радиус от 50 мили. Негри живеят почти навсякъде в цялата тази област. Няма отделен квартал подобно на Харлем или на „Черния Метрополис“ в Чикаго, при все че доста от тях са струпани в областта „Хил“. Никакво различие не съществува в трамваите или асансьорите; добрите хотели приемат негрите без много въпроси; допускането им на концерти, театри и футболни мачове е нормално. Съседните области имат различно отношение към проблема за отлъчване на негрите. Те посещават публичните училища и университети, при обстоятелства на теоретическо равенство. Три момчета негри бяха неотдавна във футболния тим на университета в Питсбърг.
Детройт е седалището на квалифицирания работник; Питсбърг на неквалифицирания. Работническата класа в Питсбърг, със своето грамадно чуждестранно и от чужд произход население, изглежда да толерира негрите по-добре, отколкото кой и да е от големите индустриални градове. Най-враждебните чуждестранни общества са поляците и италианците; ирландците и германците са най-приятелските. Католическото влияние е активно; всеки негър може да присъствува на католическа литургия навсякъде в Питсбърг и много негърски деца ходят в енорийските училища. Колкото за труда, картината е позната. CIO приема членове негри и никой от неговите съюзи в областта не би отказал такова членство. Много негри са в същност служещи в местните CIO. Но големите съюзи на Амер. Федерация на труда, особено на механиците и на зидарите, продължават да отказват членуването на негрите. Колкото до политиката, негрите в Питсбърг (и в Пенсилвания изобщо) не са така отличителни както, да кажем, тия в Илинойс. Няма нито един негър в Конгреса и само един администратор в Харисбърг е негър. Отчасти това се дължи на факта, че тяхното общество е широко разпръснато; то не притежава географическото сцепление, което съществува в Чикаго в няколко квартала. Но Питсбърг има доста много полицаи негри, включително няколко офицери и даже моторизирани полицаи; те служат из целия град — не само в негърските квартали.
Куриер е един от най-добре познатите негърски вестници. Тук трябва да спомена, че в Америка има само един негърски ежедневник — Атланта Уърлд.