Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Кой управлява щата
Никой друг щат няма такъв буен политически живот, както Оклахома. Политическите настроения приличат на тия в Балканите. „Удряй! Махай! Закови го на земята!“ — ето правилата. Един приятел ми казваше: „На други места одеялата се почистват с прахосмукачка; тук ние ги окачваме на въже и ги изтупваме.“ Неотдавна известният престъпник и бандит, обирач на влаковете, Ал Дженингс, получи 20 хиляди гласа като кандидат за губернатор. От всичките 13 губернатори, които са били обвинявани в престъпления към държавата в Съединените щати, от основаването на републиката, двама са губернатори от Оклахома. Друг губернатор бе подведен под отговорност за криминални престъпления, извършени през време на службата му, но бе освободен. През 1942 г. сенаторът Джош Лий — демократ, привърженик на Ню-дийл, пропадна в изборите при своето повторно кандидатиране. Една от причините да бъде спъната изборната му борба, бе, че срещу него се бореха двама кандидати със същото име Джорж Лий — единият продавач на мебели, а другият чифликчия. Подобни изборни трикове срещнахме и в Невада. Но Оклахома държи рекорд в това отношение. Един от въпросите е да бъдат убедени да се кандидатират някои лица, чиито имена са идентични с тези на известни личности в американската история, живи или мъртви. Тук са се състезавали при балотажа лица с имена като Оливър Кромуел, Майе Уест, Джо Браун, Браян Йънг и Уилям Брент.
За да обобщя въпроса кой управлява щата, бих посочил следните значителни групи:
Първо — Баптистката църква. Един известен работнически водач ми каза, че през своя опит не знае неполитическа организация, която да има толкова силно политическо влияние. Големи групи от Оклахома са под влиянието на библейските учения. Напр. проблемът на трезвеността. Наистина, един от най-странните парадокси е, че Оклахома, заедно с Мисисипи и Канзас, е един от трите сухи щата в Америка, като се знае в същото време колко груби и непочтени прояви има щатът от друга страна.
Второ. — Интересите на петролните компании. Тяхното влияние, както в Тексас, е повече отрицателно. Те не вършат нищо, но се стараят също така да пречат да се върши нещо, което да е против техните интереси. Петролните компании се делят на „главни“ и „независими“; понякога те се борят помежду си в истинска гражданска война. Големите капиталисти от петролните компании се противопоставиха енергично на двамата последни губернатори, Каер и Марланд — известни като зависими от петролните капитали — поради това, че двамата отказаха да се подчинят на интересите и волята на тези големи капиталисти. Повечето от големите петролни компании, които работят в Оклахома, са собственост на капиталисти, отсъствуващи от щата.
Трето. — Както в Калифорния, старите хора са също политически фактор. Оклахома има много либерален закон за подпомагане на престарелите хора и около 80,000 души получават пенсия по 34 долара месечно всеки. От хиляда души на възраст 65 години или по-стари, 496 получават помощ и пенсия, при процент от 210 души общо за Съединените щати. За тези старчески пенсии, щатът трябва да събира много данъци и облози и затова един галон газолин е обложен с 5.5 цента, а кутия цигари — с 5 цента.
Четвърто. — Образователните институти са също така един от големите фактори, както това е изобщо във всички Западни щати. Оклахома е много горд със своето образователно дело и по процент на население има повече учебни заведения, отколкото всеки друг щат. Тъй като щатът дава половината от приходите си за общия училищен бюджет, всяко местно училище има отношение към политическия живот. Учителите също са политически острастени и вземат дял в политическия живот.
Между другите влияния за управлението на щата трябва да се споменат, местните вестници, сдружението на чифликчиите, работническите организации и негрите. Процентът на гласуването в Оклахома е 3 за демократите, 1 — за републиканците. Първоначалните избори са решителни. Откак щатът е основан, всички губернатори са били демократи. Два пъти обаче, щатът гласува за републикански председател на щатите (Хардинг 1920 г. и Хувър 1928 г.). В заключение ще трябва да се каже, че гласоподавателите от средната класа с всички свои дефекти и ограничения, както и с положителните си качества на добра воля и здрав природен усет, са най-главният фактор, който влияе за политическото определяне на щата.
… Нашият дълъг път през Съединените щати почти приключва. Нека погледнем сега върху останалите два щата — пустинните щати на обширния Югозапад.