Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Глава 31. Масачузетс

Две думи за политиката на междинния щат. Първото нещо, което трябва да повторя относно политиката на Масачузетс — едно твърде особено и с голямо значение общежитие — е решаващото значение на Бостън — поради броя на неговите гласоподаватели — който е толкова голям, че Масачузетс като цяло е един от малкото щати с католическо болшинство. На статистиките не може винаги да се разчита, но Бостън е навярно най-малко 75 на сто римокатолически. Така, борбата за власт в Масачузетс е, и за дълги години още ще бъде, борба на предимно републиканския хинтерланд срещу католическия, демократичен Бостън. Един от най-еманципираните критици на местната политика, когото срещнах, г-н У. Е. Мълинс от Бостън Хералд, казваше, че основният и не намалим републикански вот е 800,000, а този на демократите 700,000. Това води до ожесточени състезания. Резултатите, погледнати през призмата на бюлетината са разновидно оцветени със сменяващи се републикански и демократически победи.

Масачузетс, единствен измежду американските щати, с изключение на Ню Хампшър и Мейн, е запазил един институт познат като изпълнителен съвет, една останка от колониалните дни. Той израсна преди революцията, понеже гражданството поиска правото си да гласува и избира един съвет от своята среда, който да контролира кралския губернатор, изпратен от Англия. Днес този съвет има малко власт, освен да контролира губернаторските назначения, но при все това е една интересна останка. Салтонстал имаше болшинство 7 към 1 в съвета; Тобин имаше 5 към 3 против себе си. Всеки път, когато някой републикански губернатор заеме поста при демократически съвет и обратно, съществуват условия за фойерверки.

Тъй като състезаващите се страни са така еднакво разделени, начинът да се води политика в Масачузетс е да се закрепи първо своята партия и след това да се започне нападението над противника. Салтонстал беше абсолютно сигурен в републиканската подкрепа на янките; тъй че той можа да си позволи да прави услуги на демократите, като се надяваше по този начин да ги примами. Обратно, Тобин се бори усилено за подкрепата на републиканците, болшинството демократи без друго гласуваха за него. С други думи, тайната на политиката в Масачузетс е да обработите своите неприятели. Изведено до своето логично заключение, това положение дава за резултат парадокса, че никой политик в Масачузетс не може да спечели пост, докато не бъде подкрепен от своята опозиция.