Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Кой и какво управлява Кентъки?
Кои са тогава доминиращите сили в политическия и икономическия живот върху тоя фон на щата? В едно грубо резюме могат да се изброят поне седем:
1. Дните на безотговорност от времето на Луизвил & Нашвил са отминали завинаги, но тоя железен път свързва толкова тясно общежитието, че все още остава значителен фактор. Например (както железниците в Тенеси), той се бори срещу камионните компании и като последица, въпросът за камионния превоз, заема винаги централно място в политиката на Кентъки. Железниците (включително и други, освен Л. & Н.) прокараха един закон в парламента като жестоко ограничаваха количеството на превоза, който конкурентните камионни линии можеха да пренасят; ограничението е осемнадесет хиляди паунда, много по-малко отколкото в съседните граничещи на Кентъки щати и, следователно, камионите са принудени или да разтоварват и да преразпределят своя товар, когато дойдат до границата на Кентъки, или да заобикалят с десетки мили, за да избягнат това разтоварване. Притежателите на камиони от своя страна също така вършат политика. Например преди няколко години те направиха големи дарения на фонда за предизборната кампания на демократическия кандидат за губернатор. „Courier-Journal“ публикува факсимилета на чекове, които бил получил, макар и да отрече, че ги е приел. Цялата тази афера, разбира се, беше нередовна, тъй като камионите се управляват от една държавна агенция, а да се получи контрибуция в полза на коя и да е партия от една корпорация, която работи с държавата, е противозаконно. Поради съществуващия статут на ограничения обаче съдебно преследване не се повдигна, но станалият скандал разцепи демократическата партия и от това един републиканец спечели губернаторството с малко надмощие.
2. Пистата за надбягване и изобщо всички интереси към надбягване — с други думи, Жокей клуба. Мат Уин, най-младият човек на осемдесет и четири години, който може да се срещне, е големият дух, който стои зад Кентъки Дерби и Чърчил Даунс, и величината на неговия успех е такава, че за хората на надбягванията не е необходимо да се занимават много с политика. Малко по-отдавна, през време на дългата борба над системата за обзалагания при конни състезания и когато агитацията против надбягванията беше почнала, Жокей клуб поддържаше силна организация за влияние над законодателството; в продължение на години всеки кандидат за губернатор, републиканец или демократ, безразлично какъв, беше техен човек. Тая организация влиза в действие и сега, щом някой данъчен закон я заплашва, като например едно недавнашно предложение да се взема такса от 5 процента върху обзалаганията. Надбягванията прибавят, разбира се, доста към приходите на щата, но този принос е много малък. Жокей клуб има изключителната привилегия за залагания на комар при всяко надбягване в Кентъки.
3. Влиянието на алкохолните питиета. Макар че са притежание на хора, повечето от които са отсъствуващи, те са предмет на голяма търговия в Кентъки; в същност общежитието произвежда 40 на сто от цялото количество уиски в Съединените щати. Но дестилаторите са по-малка непосредствена политическа сила, отколкото обикновено се мисли, и при това са разцепени. Едното крило, хората от Bottle Bong, произвежда само чисто уиски; другото, което включва фирми като Seagram, произвежда смесени питиета. Едно време само да загатнете за някой спрял се кентъкец, че мирише от далеч на капка смесено уиски, би било, разбира се, обида по-смъртоносна отколкото да засегнете честта на баба му. Но времената, както се казва, се менят. Производителите на смесени спиртни питиета са принудени да купуват чисто уиски в значителни количества и така двете крила, въпреки че са конкуренти, се спогаждат. Смесеното уиски не е тъй силно както чистото; следователно, някои умерени въздържатели, ако са принудени да избират, предпочитат страната на „смесените“. Доста странно е, че съществува много внушителен въздържателен елемент в Кентъки, най-вече в провинциалните области. Цифрите може да изглеждат невероятни, но в 88 околии от всичко 120 в щата, е въведен сух режим, като резултат на местно допитване. Тия, които носят Библията в пояса си, са „сухи“ до костите на морална почва, а планинците в няколко селища печелят от незаконно търгуване и биха извършили убийство, ако забраната наново се вдигне. Разбира се мнозина граждани пият с мокрия режим, а гласуват за сухия, поради сложни теологическо политически причини; това явление, без да бъде някаква отличителна черта само за Кентъки, е нещо, което ще намерим почти навсякъде на юг.
4. Луизвилският вестник Courier-Journal, един от най-влиятелните в щата, е либерална сила. Това е старият вестник на Уатерсън, Marse Henry и при сегашния собственик, Бари Бингам и издателя му Марк Етридж неговата доблестна традиция енергично продължава.
5. Каменовъглените индустриалци; днес са по-малко силни, отколкото в предишните години, първо, защото въглищата не са вече така важни за икономиката на общежитието и второ, защото индустриалците на каменни въглища, вътре в самата индустрия, не са вече така силни срещу собствените си миньори.
6. Съществуват няколко разновидни сили: например провинциалните лекари и адвокати, в най-голяма степен зависими за своето препитание от железниците, са важен консервативен фактор. Обратно — либерален фактор е Образователният Съюз на Кентъки, със седемстотин хиляди членове. Той държи, подобно на всички истински образователни институти, за повече публична експедитивност, и вследствие на това, за повече данъци. На него обикновено се противопоставят търговските интереси, които са срещу увеличението на надниците, и то по начин, изложен вече много пъти в тая книга.
7. Религиозни влияния. Тук, както по въпроса за забраната, ние се приближаваме към Юга, и религиозните фактори изобщо ще бъдат разисквани по-добре по-нататък. В Кентъки баптистите и методистите, макар че са в упадък, още господствуват над провинциалните области, заедно с младоците, познати под имената „Учениците на Христа“ и „Кампбелисти“. Сектантството е много разпространено: има например, не по-малко от пет различни подразделения измежду презвитерианците.