Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside U.S.A., (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране
remark (2009)
Начална корекция и форматиране
mitashki_mitko (2022)
Допълнителна корекция
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джон Гънтър

Заглавие: Америка без маска

Преводач: Илия Драганов

Език, от който е преведено: английски

Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)

Град на издателя: София

Година на издаване: 1948

Тип: Очерк

Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София

Излязла от печат: май 1948

Редактор: Славчо Атанасов

Редактор на издателството: Славчо Атанасов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809

История

  1. — Добавяне

Няколко думи за религията

Проблемът за Бога, както се знае, е сериозен въпрос за всички жители на Тексас и религията е войнствена и забележителна проява. Религиозните обявления в тексаските вестници не са толкова чудати, както тези в Калифорния, нито пък ексцентрични както в северните градове, но близки примери могат да бъдат посочени и тук. Франк Норис, редактор на „Фундаменталист“, е настроен повече политически, отколкото религиозно, когато дава обява: „Наближава ли времето, когато цяла Азия ще бъде обладавана от славяните? Има пророчество, че ще дойде време, когато една войска от двеста милиона души ще се отправи от изток към запад. Д-р Норис ще говори по тези въпроси от световен интерес, от жизнено значение… идващата неделя вечерта“.

Председателят Труман през есента на 1945 г. възнамеряваше да посети Вако, за да получи учена степен от университета в Бейлър — най-главният баптистки институт в щата. Но г. Труман не бе допуснат там. Една от причините бе, че събранието на всички баптисти в Тексас единодушно гласува резолюция, че нито един техен колеж не може да дава почетни учени степени и титли на когото и да било, дери и на председателя на Съединените щати, за когото се знае, че употребява алкохол и играе покер.

През последните дни евангелизмът и престъпността се преплитаха много често. Един проповедник във Вако беше застрелян от свой противник — баптист. Преди да умре, проповедникът сполучил да извади пистолет и да убие покушителя си.

В Тексас има 15,062 черкви, представляващи паството на 45 големи и 87 малки вероизповедания. Преобладаваща секта е баптистката, заради което щатът на Самотната звезда е наричан баптистка империя. Една от причините за това разширено влияние на баптистите е, че те се заселиха заедно с първите пионери и заселници. Тези първи заселници не се задоволяваха да бъдат само пастори; те плъзнаха по щата да създадат църкви, колежи и семинари в по-важните области. Те обособиха своята финансова мощ, като Фондацията на баптистите в Далас е хранилището на всички благотворителни фондове. За поддържане на свои училища и болници в Тексас, баптистката фондация предвижда в бюджета за 1945 г. повече от три милиона долара. Не бихме могли да посочим точно до къде се простира политическият интерес на баптистите, но все пак трябва да кажем, че тая секта властвува в Тексас.

Най-многобройните секти в Тексас са баптистите, следвани от римокатолиците и методистите. Методистите са по-прогресивни, по-богати, по-толерантни към алкохола и не толкова правоверни. Според една стара шега, методистът е баптист, който се е научил да чете и да пише! Общо взето методистите са по-либерални от баптистите в своите отношения към работничеството и по негърския въпрос.

Католиците, които наброяват около 550,000 души в щата, и чието богатство се оценява на 11 милиона долара, са творческа сила и тяхната дейност на прозелитизъм е неспирна. Баптистите са по-антикатолици от методистите, поради това, че повечето от католиците пият. Методистите се опитват да се примирят с католиците, макар че се борят с тях за разширяване на влиянието си, но те искат да оставят на католиците правото да вършат, каквото желаят.