Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Inside U.S.A., 1947 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Драганов, ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- remark (2009)
- Начална корекция и форматиране
- mitashki_mitko (2022)
- Допълнителна корекция
- Karel (2022)
Издание:
Автор: Джон Гънтър
Заглавие: Америка без маска
Преводач: Илия Драганов
Език, от който е преведено: английски
Издател: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивше Д. Провадалиев)
Град на издателя: София
Година на издаване: 1948
Тип: Очерк
Печатница: Държавно стоп. полиграф. предприятие (бивш е Д. Провадалиев), София
Излязла от печат: май 1948
Редактор: Славчо Атанасов
Редактор на издателството: Славчо Атанасов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15809
История
- — Добавяне
Политическият живот в Орегон
Ако бяхте запитали преди 50 години кой управлява Орегон, биха отговорили: жителите на Портланд, южният „Пасифик“ и горските князе — индустриалци. Днес и трите тия фактора са загубили прякото си влияние.
Губернаторът на Орегон направи всичко възможно да създаде една партийна машина за печелене на изборите. Той, финансовият министър и държавният секретар образуват един вид триумвират. Сегашният губернатор на Орегон, Ърл Шнел, е известен с това, че се справя лесно с всеки проблем и всяка личност; че е умерен; че държи диагонала в обществените проблеми. Той притежава гараж и бензинова станция в Арлингтън и повечето от времето си прекарва там. Шнел е активен поддръжник на плана Таунзен за пенсиониране на старците и е стълб на „Американския легион“, който от своя страна е главният фактор в политическата организация на Шнел. Никога губернаторът не прави нещо, ако не знае, че ще спечели от това. Той се труди да задоволи фермерите, но ако работническото движение бъде настойчиво в своите искания, той би подписал всякакъв закон и в тяхна полза. Той не е новак в политическите борби. Поставен в някакво противоречие, той успява да се измъкне невредим. Може да държи по три речи на ден, без да каже нещо съществено; може да поддържа и черното, и бялото в едно и също време. Това, че хора като Шнел, които нямат никакви конкретни принципи, могат същевременно да бъдат добри губернатори с много добра програма, е особено характерно и едновременно учудващо, странно, американско явление. Той носи две дини под една мишница, но все пак задоволява повечето от своите избиратели в техните искания. Безспорно Шнел е един от най-победоносните печалбари на гласоподаватели, записани в историята на тоя щат.
По начало в щата Орегон преобладават републиканците. В изброяване на главните фактори, които влияят на политическия живот в щата, трябва да посочим и местните привърженици на плана Таунзен, чието влияние намалява, тъй като кандидатите пенсионери са стари и постепенно измират. Американският легион и привържениците на Ку-Клукс-Клан са фактори с не малко значение. Фермерите и техният съюз имат също голямо значение. Може би е също един парадокс в Орегон това, че фермерите в този консервативен щат са в по-голямата си част либерали. Това се дължи на факта, че те искат обществена водна енергия и електрическо осветление на селата. От друга страна, фермерите се противопоставят на работническото движение и неговите организации, тъй като те желаят да имат евтина работна ръка и евтини обществени блага. В Орегон се яви най-ранното феминистично движение и затова особено влиятелен фактор в щата са жените и федерацията на женските клубове.
Американската федерация на труда превишава по брой последователите на С. И. С.[1], в отношение седем към едно, но двете организации, за разлика от народния фронт на работниците във Вашингтон, тук не си сътрудничат. Те са недоверчиви една към друга: Консервативните елементи се възползуват от това вражеско отношение на двете работнически организации и правят всичко, за да разширят този антагонизъм. Американската федерация има социалистически отсенки в Орегон, но и С. И. С. е считан, чрез своите действия и програма, като революционен съюз. Последната организация отива по-наляво, а има постоянна тенденция Американската федерация на труда да държи по-умерени позиции. Една нейна необикновена политическа особеност е, че по време на избори лозунгите не могат да съдържат повече от 12 думи.