Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Последната република (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Святое дело, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5,1 (× 17 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Последната република

Част втора

Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“

Първо издание

Превод: Здравка Петрова

Редактор: Георги Борисов

Художник: Михаил Танев

Коректор: Венедикта Милчева

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 29.5

Издателство Факел експрес, 2007 г.

ISBN 978-954-9772-51-7

История

  1. — Добавяне

6

Нека още веднъж отворим картата на Полша в границите й от 1939 година…

Какво виждаме? Виждаме германски земи, обградили Полша от три страни. И железопътни линии…

Шест железопътни направления са пресичали съветско-полската граница.

Едното направление върви покрай границата с Чехословакия: Проскуров-Лвов-Краков. Тази магистрала командването на Червената армия е щяло да бъде принудено да защитава с всички сили. Достатъчно е било противникът да взриви мост, и целият южен фланг на съветско-германския фронт е щял да се окаже без боеприпаси и всичко останало.

Не само отряди диверсанти, но и мощни съединения на противника са можели да заплашват тази магистрала. Нека си представим: германска дивизия е нанесла удар от територията на Чехословакия, отрязала е магистралата и я е оседлала, създала е полеви укрепен район, минирала е с милиони мини подходите към него. Как ще си върнете завзетия район? И колко време ще ви е нужно? Ами ако германската дивизия не е една, а са три?

За да не допусне завземането на тази магистрала, командването на Червената армия би трябвало по продължение на цялата граница с Чехословакия да постави много крупни отбранителни сили.

Сега да обърнем поглед към останалите магистрали. Всички останали магистрали откъм изток се събират на сноп във Варшава, а после като ветрило се разклоняват на запад. Да речем, че Сталин е получил коридори и по тези коридори е придвижил основната маса на войските си към източните граници на Германия. Какво ще се получи? Ще се получи ужасна ситуация. Над най-основния възел на всички наши магистрали, над Варшава надвисва Източна Прусия точно както лагерът на Кутузов е надвиснал над всички комуникации на Бонапарт.

Червената армия с основните и най-добри свои сили е щяла да излезе на простори, от които би могло да се започне Берлинска операция, а назад, на 300–400 километра зад гърба й, над нейните тилове са щели да надвисват укрепените територии на Източна Прусия. Именно, точно като укрепения лагер на Кутузов над пътищата, които са свързвали окупираната от французите Москва с Европа.

Какво би правил всеки, дори не най-умният, стратег в тази ситуация?

Той или не би извел войските си на подстъпите към Берлин, а следователно не би и искал коридори през Полша.

Или би извел войските си почти досами Одер, но би разгърнал цял фронт от най-малко един милион бойци на север, за да не допусне удар в тил по войските му откъм Източна Прусия. Освен това би трябвало да разгърне още един фронт със същата численост на юг, за да се подсигури срещу удар откъм територията на Чехословакия.

През 1939 година Полша е представлявала един вид коридор от изток към запад. В случай на използване на този коридор за придвижване на запад е трябвало войските да се защитават от удари както от север, така и от юг. По-просто казано, Сталин, дори да не е бил людоед, е щял да бъде принуден да разгръща в Полша не един, а три фронта: на запад, на север и на юг. Цялата територия на Полша е щяла да се превърне в един мощен плацдарм. А в района на Варшава Сталин е щял да бъде принуден да организира свръхмощен укрепен район, за да обезопаси главния възел на всички комуникации, от който би зависело снабдяването на армията му.

Коридорите през Полша мигновено и неизбежно биха означавали преминаване на контрола над страната в ръцете на борците за европейска безопасност. Ще повторя: дори в случай че тези борци са се ръководели от най-чисти помисли.

* * *

Хитлер е искал един коридор през Полша. Не за войски, а за построяване на автострада и железопътна линия до Източна Прусия. В зависимост от избрания маршрут дължината на този коридор е можела да бъде от 46 до 93 километра.

Сталин е искал много коридори от границите на Съветския съюз до границите на Германия. Дължината на тези коридори е била от 600 до над 800 километра. Но както видяхме, тези коридори неизбежно би трябвало да се слеят в един, дълъг и широк колкото цяла Полша.

Хитлер е людоед. Кой спори с това?

Виж, другарят Сталин е защитник на Европа. Ех, ако тези калпави панове бяха дали възможност на другаря Сталин… ами че той щеше да опази цяла Европа от война. Тогава съдбата на Европа наистина щеше да бъде друга.