Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (2)
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- Святое дело, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2007 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5,1 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Последната република
Част втора
Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Михаил Танев
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 29.5
Издателство Факел експрес, 2007 г.
ISBN 978-954-9772-51-7
История
- — Добавяне
2
На откритията на гражданина Шчербаков тучните стада мои критици отвърнаха с бурен възторг. Редакцията на „Военно-исторический журнал“ не бе затрупана с опровержения и протести. Напротив. Събра се цяла тълпа официални опровергаващи, които подхванаха откровенията на изпитателя Шчербаков и ги понесоха към масите в качеството на аргумент, окончателно потапящ „Ледоразбивачът“.
Историята с Ме-209 в качеството на убийствен антиледоразбивен аргумент използваха публично:
— армейски генерал М. Гареев;
— генерал-майор Ю. Горшков;
— Ю. Мухин;
— Г. Барановски;
— Г. Иваницки;
— А. Ланшчиков.
И цяло научно войнство: не е имало такъв самолет! Следователно „Ледоразбивачът“ е потопен!
Ще напомня на така наречените сериозни историци и също толкова сериозни пълководци, че Ме-209 навремето бе детайлно изучен от съветските авиационни конструктори. На него са летели наши славни летци-изпитатели, сред които С. П. Супрун. Те бяха други хора. Познаваха авиацията, обичаха я.
Но как е могло един съвършено секретен германски самолет да бъде изучен от нашите конструктори и летци? Ами много лесно. Сталин, повтарям, е обръщал особено внимание на скоростта на самолетите. Затова взел, че наредил да се закупят от Германия 36 най-нови самолета от 12 типа. Не е можел великият вожд на световния пролетариат да подмине машина, която лети най-бързо от всички в света.
А наивният Хитлер, както е известно, безгранично (до определен момент) е вярвал на Сталин. Хитлер взел, че продал въпросните най-добри самолети. Включително Ме-209. И ги е продал не за бойно използване от Червената армия, а именно за подробно изучаване. По-просто казано, Хитлер продал не самолети, а секрети.
И така Хитлер търгувал с авиационни секрети през 1940 година. Когато Германия вече затъвала в тресавището на Втората световна война. За Хитлер вече нямало изход от това тресавище. Загазил я.
Но до каква степен трябва да е вярвал на Сталин… До каква степен трябва да се е нуждаел от стратегически суровини, та по време на войната да продава срещу нефт и зърно своите военни и технологически тайни!
Казват, че Хитлер не смятал руснаците за хора, не вярвал, че те могат нещо да присвоят или изкопират. Затова не се страхувал.
Така си е. Но не е бивало да изключва и друга възможност. Другарят Сталин е можел да сподели Хитлеровите секрети с Чърчил и Рузвелт. Хем той да се възползва, хем да си компенсира всички разходи. И да излезе на печалба. (Което, между другото, и направил.)
Но Хитлер не е имал друг изход. Налагало му се е дори да търгува с морски и авиационни тайни.
Изпитанията на най-новите германски самолети, включително и на Ме-209, се провеждали край Москва в Изследователския институт по летене, който днес носи името на именития летец-изпитател Громов. Интересно, дали гражданинът Шчербаков е чувал някога за Громов и за Летателно-изследователския институт? Или ще захване яростно да опровергава и тяхното съществуване?