Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Последната република (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Святое дело, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5,1 (× 17 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Последната република

Част втора

Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“

Първо издание

Превод: Здравка Петрова

Редактор: Георги Борисов

Художник: Михаил Танев

Коректор: Венедикта Милчева

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 29.5

Издателство Факел експрес, 2007 г.

ISBN 978-954-9772-51-7

История

  1. — Добавяне

5

Военните делегации на Великобритания и Франция тогава, а певците на миролюбивата сталинска външна политика сега би трябвало да обърнат внимание на една незабележима на пръв поглед дреболия, на съветската обосновка на исканията да се предоставят коридори: „Участието на СССР във войната може да бъде осъществено само ако Франция и Англия се договорят с Полша…“

От тази фраза еднозначно следва: кремълските вождове изобщо не са смятали участието на Съветския съюз в назряващата война за задължително. Ако Великобритания и Франция успеят да убедят Полша, тогава ще участваме. Не успеят ли — няма да участваме във войната.

Оказва се, че не от Хитлер е зависело участието на Съветския съюз във войната, не и от Сталин, а от позицията на Полша. И тази калпава Полша всячески се е съпротивлявала на участието на Съветския съюз във войната. Не пожелае ли Полша, нещастният Съветски съюз така и няма да може да се включи във войната…

Ами че за такава позиция пановете е трябвало да черпят! Трябвало е да наслагат трапези по цялата съветско-полска граница: яжте, пийте и се веселете и сами си воювайте с Хитлер, а нас не ни карайте да воюваме. Ние нямаме възможности да влизаме в конфликт с Хитлер. Много ви молим, не ни давайте такава възможност! Ние все някак ще преживеем без война.

Въпрос, на който никой още не е дал отговор: щом кремълските вождове са смятали за възможно да останат извън войната, защо са се стремели да воюват? Защо са предлагали участието на своите милионни армии във войната, щом за Съветския съюз участието в нея изобщо не е било задължително? И защо изобщо са организирали съвещанието в Москва, щом Съветският съюз е можел да остане настрана от назряващата война?

Щом участието на Съветския съюз във войната е било обусловено само от позицията на Полша, която не е желаела такова участие, следвало е всячески да се поощрява и подкрепя тази позиция.

Сериозните историци ни разказват, че Сталин с всички сили се е стараел да избегне участието си във войната. Най-малкото се е стараел да спечели време и да отложи включването на Съветския съюз в нея. И пак същите сериозни историци ни разказват, че Сталин ужасно много е искал да получи коридори през Полша и да осигури участието на Съветския съюз във войната още от първия й ден. И само лошите панове с упорството си му попречили.