Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Разгром, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Разгромът
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 16/32/108
Печатни коли: 29,25
ISBN: 978-954-9772-68-5
История
- — Добавяне
Глава 12
За 160-те дивизии и 2-те бригади
Ние бяхме изчислили, че Червената армия преди началото на войната разполага с 200 дивизии. Шест седмици след началото на войната бяхме принудени да установим, че са били 360.
1
И тъй, замисълът на Сталин е прост и гениален: да насъска една срещу друга европейските страни, а на заключителния етап да се изяви в ролята на миротворец, благодетел и освободител.
Но възниква въпросът: а дали е имал достатъчно сили за всичко това?
До времето на Хрушчов беше обявено, че на 22 юни 1941 година в западните погранични окръзи на Съветския съюз е имало 170 дивизии и 2 бригади.
Във всеки учебник, във всяка официална книга за войната ще намерим познатите 170 дивизии и 2 бригади. „История Второй мировой войны“ (том 3, с. 425) казва същото: 170 дивизии и 2 бригади. Под това са се подписали всички, които са били свързани със служебната историческа наука: Институтът по военна история при Министерството на отбраната, Институтът по всеобща история при Академията на науките и т.н., и т.н.
Във всяко военно училище, във всяка военна академия в Съветския съюз от всички курсанти и слушатели са искали да знаят тези числа. Онзи, който е успял да запомни, че в западните военни окръзи на 22 юни 1941 година е имало 170 дивизии и 2 бригади, е минавал за познавач на военната история, можел е да се явява на изпити и да не се съмнява в успеха си.
За онези, които не са успявали да усвоят това число, е направен облекчен курс. Във всички армии по света традиционно две бригади се приравняват към една дивизия. За онези, които не са били в състояние да запомнят двете числа, са измислили едно: 171 дивизии. Усвоилите това число също са минавали за познавачи. Присъждали са им звания на полковници и са ги вземали за преподаватели във Военната академия „Фрунзе“.
Приказките за 170-те дивизии и 2-те бригади се повтаряха толкова често и толкова дълго, че се превърнаха в истина от възможно най-последна инстанция. Преди самото разпадане на Съветския съюз в своя реч министърът на отбраната на СССР, маршалът на Съветския съюз Д. Т. Язов („ВИЖ“, 1991, №5, с. 7), спомена все същите 170 дивизии и 2 бригади и никой не му се присмя. Напротив, някои глави кимаха в знак на съгласие: ето колко грамотен министър си имаме, виж го ти какви висоти е постигнал!
След свалянето на Горбачов можеше да се очаква, че ето, най-сетне в страната ще бъде обявена гласност, че някои наши генерали и официални историци ще нахрабреят и ще започнат да казват истината. Но нито един не нахрабря…
Резултатът: „Российская газета“ на 22 юни 1993 година съобщи за… 170-те дивизии и 2-те бригади. Това е подписано от старши научния сътрудник на Института по военна история при Министерството на отбраната на РФ Г. Иваницки. Уж комунизмът бил рухнал и сега можело да се казва истината. Обаче не.
Министърът на отбраната трябваше да реагира някак на подобни публикации: да препоръча на старши научния сътрудник да си потърси нова професия, а Института по военна история да разгони. Но министърът на отбраната не реагира. Изясни се, че самият той е завършил Военната академия „Фрунзе“.
Минава точно година и централният орган на Министерството на отбраната, вестник „Красная Звезда“, на 22 юни 1994 година съобщава за 170-те дивизии и 2-те бригади…
И така си тръгна. Текат години и десетилетия и всяка година на 22 юни ние отново и отново научаваме…