Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Разгром, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Разгромът
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 16/32/108
Печатни коли: 29,25
ISBN: 978-954-9772-68-5
История
- — Добавяне
6
Някой си Н. Яковлев е написал книгата „Маршал Жуков“ (М., Известия, 1995). Възхитителен творчески метод. Другарят Яковлев старателно е преписал мемоарите на Жуков, като е добавил към тях своите коментари: Ето, тук той е прав! И тук също! И ето тук! Ах, колко хубаво! Ах, какво мъдро решение. И колко е смело!
Ето че Яковлев стига и до механизираните корпуси: „Не отведнъж и не моментално той успява да убеди Сталин в правилността на мнението си. Решението за това идва едва през март 1941 година. Правилно решение, но ресурсите! За комплектуването на тези корпуси са били нужни 16,6 хиляди танка нов образец, а всичко — 32 хиляди танка! Нашата промишленост ги е дала… Но поетият курс е бил правилен, започнатото тогава формиране на корпусите определено се е отразило на хода на войната“ (с. 60).
Тук се повтаря историята с Тухачевски. За него нашата любезна пропаганда е писала, че предложенията му за производство на 50–100 хиляди танка годишно е било абсолютно правилно, само дето числата се нуждаели от уточняване.
Но ако бъдели уточнени числата, ако се сравнели те с възможностите на икономиката на страната, от предложенията на Тухачевски е нямало да остане нищо.
Ето че и още един Гениален стратег е поел по верен курс: да правим механизирани корпуси! Само дето ресурсите… Не е имало в страната толкова танкове, автомобили, средства за свръзка и промишлеността не е била в състояние да произведе толкова в близките години. В страната не е имало и толкова офицери. И нито една страна не е в състояние да издържа толкова офицери, да им осигурява екипировка, продоволствени дажби, пари, жилища.
Не защото промишлеността ни е била толкова слаба. Ако през пролетта на 1941 година са били събрани всички танкове от всички страни по света, и тогава механизираните корпуси на Жуков не биха могли да се комплектуват.
В защита на мъдростта на Стратега застава „Красная Звезда“ (25 март 2006): „Следователно Жуков е прав, и некомплектуваността на моторизираните и танковите части към началото на войната е достигала 50–60 процента“.
Такава е логиката в Министерството на отбраната на Русия. Жуков е настоял да се формира невероятен брой механизирани корпуси, танкови и моторизирани дивизии, които при никакви условия не е било възможно да се комплектуват нито с танкове, нито с автомобили, нито със свързочни средства, нито с личен състав. Сталин дълго се е съпротивлявал на това. Но Жуков е настоял. Избухнала е войната и ето го оправданието на Жуков: ами че те не са комплектувани!
И кой излиза виновен? То се знае — Сталин.
Сега един въпрос към гражданина Н. Яковлев: виждал ли е той междуселски път, по който е минала колона от 100 танка? А в некомплектуваните корпуси на Жуков е имало по 300, 500, 700, 800 и повече танкове! На него му се е искало във всеки корпус да има по 1000. През първите дни на войната тежките танкове са разбивали пътища и мостове, следвали са ги стотици други танкове и трактори с оръдия. А вече след тях — по непроходимите вече пътища — хиляди автомобили. Те са изоставали, а понякога и изобщо са спирали. Но тогава са спирали и танковете. Защото автомобилите са карали ремонтниците, резервните части, горивото и смазочните материали. Закъде са танковете без тях?
По пътищата (особено нашите) такива титанични струпвания на машини са създавали гигантски задръствания. В отбранителната война, когато господството във въздуха принадлежи на противника, струпванията от танкове са се превърнали в прекрасна цел за германските бомбардировачи: удряй, няма начин да не уцелиш.
Едновременното формиране на 20 механизирани корпуса, когато още не е било завършило създаването на първите девет, е довело до пълното разрушаване на вече добре съчетаните бойни механизми и стабилизираните воински колективи. По проектите на Жуков в страната едновременно са се формирали 92 танкови и моторизирани дивизии. Командирите на взводове ставали ротни и веднага се издигали още повече на длъжност командир на батальон. Не защото Сталин през 1937 година е изтребил „40 хиляди стратези“, а защото в страната са се създавали умопомрачителен брой авиационни, танкови, десантни и други дивизии и корпуси.
Случвало ли ви се е да застъпвате на длъжност на ново място? В първите дни всички офицери и войници ти изглеждат еднакви. Иди, че запомни кой тук е командир на първи батальон, а кой на трети, кой е началник на разузнаването, а кой — заместник-началник на щаба на полка, кой е твой войник и кой не е твой.
Пак добре, ако в полка има само няколко нови офицери, които още не са свикнали с обстановката. Ами ако целият полк е нов? Ако всички офицери и войници са нови? Ако никой никого не познава? 20-те нови механизирани корпуса, които са започнали да се формират през март 1941 година, представляват 60 нови дивизии, 260 нови полка, хиляди нови батальони. Но за да се комплектуват те, е трябвало да се вземат бойци и командири от по-рано създадени съединения и части…
През пролетта на 1941 година получилият одобрение коренно да реорганизира Червената армия Жуков е разбъркал изобщо всички командири от всички танкови войски. Всички са били нови на своите места. Всички са се гледали втрещено: ами ти, братле, кой си?