Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Разгром, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Разгромът
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 16/32/108
Печатни коли: 29,25
ISBN: 978-954-9772-68-5
История
- — Добавяне
Глава 20
Прекалено близо до границата…
Не е тайна, че първият стратегически ешелон се е състоял предимно от настъпателни групировки, на които веднага се е наложило да се отбраняват. Фактически едва към 27–30 юни на фронтовете е била поставена задача да преминат към стратегическа отбрана.
1
През януари 1941 година в хода на разбора на стратегическата игра върху карти командващият войските на Киевския специален военен окръг армейски генерал Жуков в присъствието на Сталин и целия висш команден състав на Червената армия заявил, че в Белорусия укрепените райони се строят прекалено близо до границата и имат крайно неизгодна оперативна конфигурация. Жуков ясно бил разбрал, че противникът може да удари от районите на Сувалка и Брест по тила на войските от Западния фронт и да обкръжи едновременно три армии. Половин година преди нападението Жуков видял като на рентген целия замисъл на германския блицкриг. Той ясно изложил този замисъл пред Сталин и цялото висше военно ръководство на страната.
Командващият войските на Западния специален военен окръг генерал-полковник от танковите войски Павлов, явно обиден, че Жуков критикува ситуацията в неговия окръг, възразил: а при тебе в Киевския окръг далече от границата ли ги строите?
На което Жуков с достойнство отговорил, че и в Киевския специален военен окръг те се строят близо до границата, че това е неправилно, но не той е избирал мястото на строителството.
След като прочетем този откъс от мемоарите на Великия пълководец, ние веднага и дълбоко вникваме в причината за разгрома на Червената армия през лятото на 1941 година. От дадения откъс съвършено определено следва, че Жуков не е виновен за разгрома през 1941 година. Укрепените райони не били построени където е трябвало, но Жуков не е имал никакво отношение към този идиотизъм. Решението за изграждането на укрепените райони покрай новата държавна граница било взето преди той да бъде назначен за командващ на КОВО.