Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Разгром, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Разгромът
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 16/32/108
Печатни коли: 29,25
ISBN: 978-954-9772-68-5
История
- — Добавяне
3
До разработването на най-важните планове от хиляда офицери от Генералния щаб се допускат само няколко души. През 1941 година най-важните документи на Генералния щаб са писани с ръката на генерал-майорите А. Ф. Анисов и А. М. Василевски. Наблизо не е имало нито машинописки, нито стенографки, нито чертожници, нито шифровчици.
До тези планове освен двамата изпълнители са били допуснати генерал-лейтенант Г. К. Маландин — началник на Оперативното управление при Генералния щаб, генерал-лейтенант Н. Ф. Ватутин — първи заместник-началник на Генералния щаб, и самият Жуков — като началник на Генералния щаб. Това е всичко. Великолепната петорка. Колкото са пръстите на едната ръка. Цялата работа се води под личното ръководство на Жуков. Той е Главният конструктор.
Ватутин и Маландин Жуков е довел лично със себе си в Генералния щаб, а Василевски и Анисов е можел във всеки един момент да замени с други генерали или полковници, с хора, които според Жуков биха могли да се справят с поставената задача.
В най-отговорните случаи, при разработването на най-важните стратегически планове от верижката на подчиненост са изпадали генерал-лейтенантите Ватутин и Маландин. Кръгът на посветените се е стеснявал до двама души. Изпълнител Анисов — ръководител Жуков. Изпълнител Василевски — ръководител Жуков.
И ако изпълнителите и бъкел не са разбирали, защо гениалният ръководител не ги е сменил с хора разбиращи? Да речем, измежду преподавателите или дори слушателите на Академията при Генералния щаб, където според твърдението на Жуков е царяла абсолютна яснота по въпросите за характера на началния период на бъдещата война.
А Василевски и Анисов, щом не са разбирали същината на съвременната война, е трябвало решително да прати на една определена алма-майка.
Да съберат акъл.