Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Разгром, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Здравка Петрова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Разгромът
Първо издание
Превод: Здравка Петрова
Редактор: Георги Борисов
Художник: Дамян Дамянов
Коректор: Венедикта Милчева
Формат: 16/32/108
Печатни коли: 29,25
ISBN: 978-954-9772-68-5
История
- — Добавяне
2
Още от първия момент на Първата световна война Ленин се е стремял „да превърне империалистическата война в гражданска“. За съжаление, историята тръгва именно по кървавия път, за който е мечтал сифилитикът с особения говор. Без никакво прекъсване Русия се втурва от Първата световна в Гражданската война. За Русия Гражданската война се превръща следствие и продължение на Първата световна. Ето защо червените командири, които победно са завършили Гражданската война, в огромното си болшинство са били минали и през Първата световна.
Те са видели две войни.
И явно са усещали разликата.
В огромното си болшинство всички те през Първата световна война са били редници, унтери, фелдфебели или прапоршчици. Първата световна война за тях е била тъпа безнадеждна касапница, която е довела Русия до „мръсен мир“, до капитулация, национален позор, всеобщо подивяване и озверяване, до разпадане на армията и държавата, до разправи на пияни войнишки тълпи над командирите им. Пък и самите те са подхващали тези разправи, лично са вдигали на щиковете си своите генерали…
А в Гражданската война те направо от калта са се издигнали до небето — получили са под командването си батальони, полкове, бригади, дивизии, корпуси, армии и фронтове. В хода на Гражданската война те са усетили вкуса на безграничната и безконтролна власт. Завършили са войната с победа. Станали са герои.
Сега се опитайте да отгатнете от три пъти какъв тип война са предпочитали червените командири, след като всички бури са утихнали. Провлачено-окопната, която завършва с позорна капитулация и изтребване на командирите от озверелите войници? Или победно-стремителната с разгрома и разпъждането на воеводите и атаманите? Онази, която завършва с разправа над командирите, или другата — която издига тях, командирите, до върховете на властта и славата?
Жуков разправя, че след победния край на Гражданската война червените командири така и нищо не били разбрали. Че все така ги привличали окопите, че им харесвала позиционната война, която не може да завърши с нищо добро. Те били виждали бъдещата война само в светлината на опита от Първата световна война, а своя опит от победните маршове до черноморските пристанища, а после и чак до Тихия океан били забравили веднага — бързо и напълно.
Но по този въпрос, както и по редица други, аз не хващам вяра на Жуков.
И другите не съветвам да му хващат вяра.