Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Нейв, Ерик (1899–1993)
Водещ австралийско-британски КРИПТОГРАФ, който помага при разчитането на японските кодове през Втората световна война. Твърдението на Нейв, че британското правителство е знаело всичко, свързано с японския КОД JN–25, в навечерието на атаката над ПЪРЛ ХАРБЪР от 7 декември 1941 г., предизвиква много спорове, тъй като американците не са били уведомени за очаквания удар.
Нейв е роден в Австралия. Постъпва в Кралския австралийски военноморски флот и когато му се налага според изискванията на флота да избере чужд език, той се спира на японски. Като част от езиковото обучение той е изпратен да живее 2 години в малко японско селце.
През 1925 г. Нейв е назначен в Кралския военноморски флот като сътрудник в АНАЛИЗА НА РАДИООБМЕНА на японците. През 1926 г. постига първия си значителен успех. Той сравнява официалните изявления по радиото във връзка със смъртта на император Йошихито с кодираните версии на същите съобщения, които се изпращат до японските посолства и военноморските командвания в чужбина. Година по-късно успява да разработи пълен списък на японските военноморски позивни.
През 1927 г. Нейв е поканен във Великобритания в ПРАВИТЕЛСТВЕНАТА ШКОЛА ЗА КОДОВЕ И ШИФРИ (ПШКШ). Там помага за създаването на японски отдел към школата и става негов ръководител. Австралийският военноморски флот настоява той да се завърне и през 1930 г. официално е прехвърлен към Кралския военноморски флот.
През 1939 г. с промяната на положението в Далечния изток Нейв е изпратен в Хонконг за разчитане на новия японски военноморски код JN–25. В книгата си „Предателство в Пърл Харбър: как Чърчил въвлече Рузвелт във войната“ („Betrayal at Pearl Harbor: How Churchill Lured Roosevelt into War“, 1991) Нейв твърди, че британският успех в декодирането води до получаване на пълна информация за планирания японски удар над Пърл Харбър. Но, пише той, британското правителство не предава тези сведения на американското командване. Твърденията на Нейв не са потвърдени от британски или американски официални източници.
През 1947 г. Нейв се оттегля от армията и се завръща в Австралия, където помага за създаването на АВСТРАЛИЙСКАТА СЛУЖБА ЗА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАНЕ (АССР). Той служи в АССР 12 години, а през 1959 г. се пенсионира, след като е заемал поста заместник-директор на службата.