Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Фарнсуърт, Джон (1893-?)
Бивш американски офицер от военноморския флот, шпионирал за Япония. Фарнсуърт завършва Военноморската академия през 1915 г. Служи на бойни кораби през Първата световна война. Военната му кариера е спокойна, няма особени изяви и стига до капитан III ранг.
Женейки се за девойка от „елита“, той бързо потъва в дългове. Веднъж взема пари на заем от редови матрос, но по-късно отказва да ги върне. Привличат го под съдебна отговорност пред военен трибунал и през 1927 г. е принуден да излезе в оставка.
Недоволен и в крайна нужда от пари, Фарнсуърт започва да шпионира за японците. През 20-те и 30-те години се опитва да вербува и мнозина други. По-голямата част от информацията си получава от бивши военноморски офицери, които дори не подозират за шпионската му дейност. Обяснява им, че има нужда от информацията за „статии в списания“. По това време системата за сигурност във флота не е много прецизна.
При разследване за изчезнало техническо ръководство сътрудниците от УПРАВЛЕНИЕТО ЗА ВОЕННОМОРСКО РАЗУЗНАВАНЕ разбират, че Фарнсуърт се перчи с огромни суми пред свои познати. По-задълбоченото разследване разкрива, че той е ползвал кодови и сигнални книги и е разпитвал за тактиката, за нововъведенията в корабостроенето и за въоръжението. УВР и ФБР го поставят под НАБЛЮДЕНИЕ.
Очевидно смятайки, че следователите вече имат готови улики срещу него, Фарнсуърт споделя пред един журналист, че само изглежда, че е шпионин, но че в действителност е ДВОЕН АГЕНТ. Журналистът съобщава за чутото и Фарнсуърт е арестуван. Осъден е през февруари 1939 г. за незаконно разкриване на информация пред представители на чужда страна, с което застрашава националната сигурност. Поискана му е присъда от 4 до 12 години затвор.