Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Лий, Андрю (1952)

Гражданин на САЩ, продавал на руснаците секретни сведения за СПЪТНИЦИ. Извършва конспирацията съвместно с КРИСТОФЪР БОЙС почти цели 2 години. Лий носи на съветския си АГЕНТУРИСТ филм със снимки на СТРОГО СЕКРЕТНИ документи, които Бойс е снимал.

Лий е арестуван, след като подхвърля нещо на територията на съветското посолство в Мексико, опитвайки се да привлече вниманието на агентуриста си. Когато мексиканската полиция, убедена, че е терорист, започва да го разпитва, Лий иска помощта на американски дипломат. В полицията е отворен пакетът, който Лий е носел със себе си. Той е бил пълен с филмови ленти. Полицията проявява филма и дава копия на американски служители от посолството, които са уведомени за инцидента с Лий. На снимките ясно се виждат документи, обозначени с печат Строго секретно.

Лий е арестуван на 6 януари 1977 г. Той посочва Бойс, който е арестуван на 18 януари. (Вж. БОЙС, КРИСТОФЪР.) Лий е обвинен и осъден за шпионаж и получава доживотна присъда, а Бойс — 40 години.