Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Сешънс, Уилям (1930)

Директор на ФБР от ноември 1987 г. до уволнението му на 19 юли 1993 г. от президента Клинтън заради нарушаване на етиката.

Бивш прокурор и служител на Министерството на правосъдието, Сешънс работи 13 години като федерален съдия в Тексас. Спечелва си славата на строг, но справедлив юрист като председател на съда по време на процеса през 1979 г. срещу обвинените в убийството на федералния съдия Джон Уд.

Сешънс е назначен от президента Рейгън с подкрепата на Конгреса за директор на ФБР за период от 10 години. Подкрепата му от Конгреса се засилва още повече, след като наказва 6 служители на ФБР за несправяне с разследването на група противници на политиката на администрацията на Рейгън в Централна Америка. Сешънс, който обича да го наричат „съдия Сешънс“, се противопоставя на натиска вътре във ФБР и започва процес на дискриминация на агентите от испански произход.

Особено силна е подкрепата му от страна на демократите, които приветстват това, което Ню Йорк таймс нарича „беглите му прояви на независимост“ от администрацията на Рейгън.

Сешънс и ФБР полагат много усилия в разследването на бомбения взрив, извършен от терористи през 1988 г. в самолет на авиокомпания Пан Американ (полет 103), срещу подкупите и измамите в Пентагона и срещу финансовите машинации, свързани с т.нар. спестявания и заеми. През 1992 г. обаче Сешънс е обвинен, че не плаща данъците си и че отказва да сътрудничи на разследването на заем, който е взел с ипотека на свое имущество. След разследването на Отдела за служебна етика към Министерството на правосъдието през януари 1993 г. главният прокурор Уилям Бар изпраща остро писмо на Сешънс, в което му нарежда да плати данъците си и да възстанови във ФБР почти 10 000 долара — цената на охранителната система, монтирана около дома му. Бар го обвинява и в нарушаване на правилата за използване на служебната лимузина и самолета на ФБР.

Във ФБР Сешънс е критикуван за слабости в администрирането и за това, че е допускал съпругата му да влияе върху официалните му решения. Сешънс напразно се опитва да се задържи на поста във ФБР — през юли 1993 г. е принуден да напусне бюрото.