Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Комисия Четирийсет

Група към СЪВЕТА ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ, която получава задачата да одобрява тайни операции, извършвани от ЦРУ.

Четирийсет е название от 70-те години за събития с непрекъснато променящи се имена. От 50-те години съществува механизъм на СНС за решения във връзка с АКТИВНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ.

Джеймс Гарднър — пенсиониран служител от Държавния департамент, офицер за свръзка в комисията от октомври 1975 г., казва пред КОМИСИЯТА ПАЙК, че през 1972 и 1974 г. са били одобрени почти 40 операции, без да са минали през Комисия Четирийсет. Според него председателят на комисията Хенри Кисинджър, съветник по въпросите на националната сигурност, а по-късно — едновременно с тази длъжност и държавен секретар предпочита да взема решения с „гласуване по телефона“, а не на събиранията. Той оприличава Комисия Четирийсет на кабинета на президента Линкълн, където е важал само един глас — на президента, а в случая — на Кисинджър. Другите членове на комисията са УИЛЯМ КОЛБИ — ДИРЕКТОР НА ЦЕНТРАЛНОТО РАЗУЗНАВАНЕ, Уилям Клемънтс-младши — заместник-министър на отбраната, генерал Джордж Браун — председател на Обединените началник-щабове, и Джоузеф Сискоу — заместник държавен секретар по политическите въпроси.

Гарнър — офицер от УПРАВЛЕНИЕТО ЗА РАЗУЗНАВАНЕ И ИЗСЛЕДВАНЕ към Държавния департамент, твърди, че Кисинджър е единственият член на комисията, който има подробна информация за предложените активни мероприятия.