Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Таунзенд, Робърт

Бизнесмен от Ню Йорк, член на изключително успешния КРЪГ КАЛПЪР, който шпионира за ДЖОРДЖ ВАШИНГТОН по време на Войната за независимост в САЩ. Тъй като Таунзенд — квакер — открито не се е изказвал в подкрепа на Гражданската война, той лесно приема ролята на англичанин, когато генерал сър Хенри Клинтън — командващ британските сили в Америка през 1778 г., окупира Ню Йорк. Таунзенд дори става член на полицията на торите, за да може да запази прикритието си на американски агент. Името му никога не е било използвано в съобщения. Споменава се само КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Калпър-младши.

Вашингтон има нужда от разузнавателна информация за силите и намеренията на Клинтън и нарежда на майор БЕНДЖАМИН ТОЛМИДЖ да създаде шпионска мрежа. Таунзенд е един от хората, които Толмидж вербува.

Той пише докладите си с кодиран ТАЙНОПИС, следвайки специалните инструкции на Вашингтон, който го съветва, че „понякога трябва да напише информацията си на листа от някой памфлет, на първата, на втората или на някоя друга страница от бележник, на празните листа в самия край на регистри, алманаси или на новоиздадени книги, които са без особена стойност“. Освен това Вашингтон му препоръчва тайнописът на писма до приятели да бъде вписван между редовете.

Таунзенд е автор на клюкарска рубрика във вестник на торите, където сътрудничи с поезия и майор ДЖОН АНДРЕ. Андре също е шпионин, който контактува с генерал-майор БЕНЕДИКТ АРНОЛД. Таунзенд и собственикът на вестника са съдържатели на кафене, което е още един източник за ПОЛИТИЧЕСКО РАЗУЗНАВАНЕ. Почти е сигурно, че и собственикът на вестника е бил американски шпионин. (За подробности относно дейността на шпионската мрежа вж. КРЪГ КАЛПЪР.)