Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Кремъл
Успешна германска операция за ДЕЗИНФОРМАЦИЯ срещу съветските войски през май-юни 1942 г. След като в края на 1941 г. печели битката за Харков, на 640 км южно от Москва, германското висше командване планира офанзива в южния фланг на Източния фронт. За да се отвлече вниманието на руснаците от това настъпление (което по-късно ще доведе до решаващата битка за Сталинград), на 29 май 1942 г. германското висше командване нарежда на Армия Център „възможно най-скорошно подновяване на атаката срещу Москва“. Кремъл е КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ на подвеждащата операция.
В книгата си „От Москва до Сталинград: решение на Изток“ („Moscow to Stalingrad: Decision in the East“, 1985) историците на американската армия Ърл Зимке и Магна Бауър отбелязват:
Кремъл беше операция на хартия, за външна заблуда, като целта беше това да се превърне в шедьовъра на нещо като спекулативна форма на военното изкуство. Първо, тя съвпадаше със съветския начин на мислене, което, разбира се, германците не знаеха. Второ, трябваше да се симулира повторение на нападението срещу Москва от края на 1941 г. В действителност от стратегическа гледна точка имаше повече смисъл, отколкото Блау [южната операция]… Директивата на армейската група, която възлагаше 2 еднакви мисии на 2 отделни армии, мисии, възложени още предишната есен, можеше да се приеме за истина дори и от германските офицери, които не бяха запознати с плановете, какъвто и наистина беше случаят с повечето от тях.
Като част от операция Кремъл германските военновъздушни сили увеличават разузнавателните си полети над и около Москва, водещите разпитите на военнопленници получават списъци с въпроси за отбраната на Москва, германското разузнаване изпраща цели „орди“ АГЕНТИ към Москва и запечатани пакети с карти на града са разпространени в полковете. Датата за готовност е обявена за 1 август. Според съветските следвоенни преценки операция Кремъл се е провалила, но съветското върховно командване наистина е повярвало, че Москва отново се е превърнала в цел на германската офанзива. На 28 юни започва операция Блау — главната германска атака на Изток, с която се постига изключително успешен пробив.